PODCAST: Staré Mesto získalo z eurofondov viac ako šesť miliónov eur

Vypočujte si štrnástu epizódu Podcastu zo Starého Mesta, ktorý pre vás pripravujú Staromestské noviny. Rozprávať sa budeme o úspešnom čerpaní eurofondov a navštívime aj detské baletné štúdio s bohatou históriou, ktoré sídli v priestoroch Staromestského centra kultúry a vzdelávania na Školskej ulici. Pri počúvaní vás víta Martina Karmanová.

Staré Mesto je úspešné v čerpaní eurofondov. Za necelé štyri roky získalo z externých zdrojov viac ako 6,2 milióna eur. Vďaka týmto peniazom sa môžu v mestskej časti realizovať naozaj významné projekty, z ktorých profitujú všetci Staromešťania. Ide napríklad o rozširovanie kapacít v školách a škôlkach, budovanie vodozádržných opatrení či cyklotrás. Viac v rozhovore s vedúcou oddelenia stratégie a projektového riadenia na Miestnom úrade Bratislava-Staré Mesto Luciou Lanákovou. Pozrieť sme sa boli aj v detskom Baletnom štúdiu Magdalény Thierovej, ktoré aktuálne vedie Barbora Brezinová. Pred návštevou baletnej sály ponúkame krátky prehľad správ.

Deti z Baletnej školy Magdalény Thierovej. Autor: Martina Karmanová

Krátky prehľad správ:

  • Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky podporilo projekt revitalizácie Grassalkovichovej záhrady. Rezort obnovu podporil sumou milión stodvanásťtisíc eur. Grassalkovichova záhrada bude upravená podľa koncepcie Tamary Reháčkovej, odborníčky na úpravu barokových záhrad. Súčasťou obnovy bude aj oprava zničených mlatových chodníkov, revitalizácia trávnatých plôch aj kvetinovej výsadby, realizácia nového závlahového systému, výmena nevhodných živých plotov z krušpánu, riadne ošetrenie a dosadenie stromov, výmena nevhodného mobiliáru, oprava a vyčistenie fontány Mladosť od Tibora Bártfaya a aj dlho očakávaná a nevyhnutná výmena osvetlenia.
  • Staromestská knižnica Bratislava na Záhrebskej získala dotácie z ministerstva kultúry vo výške 200-tisíc na modernizáciu pobočky. Okrem nového, moderného dizajnu knižnice na Záhrebskej sa obnovia aj elektroinštalácie a osvetlenie, zdravotechnika, vzduchotechnika a klimatizácia. Zavedú sa aj prvky bezbariérovosti. Rekonštrukciou prejde aj vstupný parter.  Realizácia by mala byť ukončená v auguste 2023.
  • Ďalšia fáza revitalizácie Medickej záhrady je ukončená. V spolupráci so spoločnosťou HB Reavis sme vymenili mlatové chodníky v časti záhrady pri ulici 29. augusta.
  • Ihrisko na Jedlíkovej má nové preliezky, lezecký svah, bezpečné dopadové plochy pribudli aj nové hracie prvky. Múr zdobí maľba slovenskej výtvarníčky Slávky Ondruškovej.
  • Staré Mesto pripravuje ďalšie rozšírenie staromestského rezidenčného parkovania na uliciach Sokolská, Okániková, Banícka a Za sokolovňou. Dôvodom rozšírenia zóny staromestského rezidenčného parkovania sú požiadavky obyvateľov na zaregulovanie tejto časti Starého Mesta a snaha zmierniť dopady zavedenia celomestského parkovacieho systému PAAS v zóne Hlavná stanica – Blumentál v tesnom susedstve s touto lokalitou.
  • Mestská časť posunula komunikáciu s občanmi na novú technologickú úroveň. Staré Mesto má svoju digitálnu dvojičkou. Nový 3D portál odkrýva viacero zaujímavých tém, ktoré sú k dispozícií ako samostatné mapové aplikácie. 3D portál mestskej časti Bratislava-Staré Mesto je dostupný na adrese https://3d.staremesto.sk/.

Viac informácií o dianí v Starom Meste nájdete na facebookovej stránke Staré Mesto-srdce Bratislavy, na portáli staromestske.sk alebo v mobilnej aplikácii Staré Mesto. 

Podcast zo Starého Mesta – Chceme k vám byť bližšie. Vysvetľovať dianie v komunálnej politike, prezentovať fakty, hovoriť o dianí v srdci hlavného mesta, v Starom Meste. Toto všetko so zaujímavými ľuďmi, ktorí chcú robiť veci efektívne a systémovo. Priblížime témy zastupiteľstiev Starého Mesta, ale aj magistrátu, prinesieme aktuality z mestskej časti Staré Mesto, rozoberieme témy, ktoré sa dotýkajú bežného života Staromešťanov, ale aj iniciatívy a plány, ktoré ovplyvnia dianie v celom hlavnom meste. Podcast zo Starého Mesta vám prinášajú Staromestské noviny a je súčasťou webového portálu staromestske.sk

Najnovšie podcasty na Anchor.fm