Zo srdca. Staromestský festival talentu a životnej energie

Tanečníci, divadelníci, hudobníci aj chránené dielne a občianske združenia sa predstavia cez víkend na Hviezdoslavovom námestí na multižánrovom festivale Zo srdca. Už druhý ročník festivalu, ktorý širokej verejnosti predstaví talentovaných ľudí so zdravotným znevýhodnením, pripravilo bratislavské Staré Mesto. Cieľom podujatia je pozitívne vnímanie inakosti so zreteľom na inklúziu.

Festival Zo srdca tentoraz potrvá až tri dni – v piatok 16. septembra ho na nádvorí Zichyho paláca otvoria speváci Maroš Bango a Viera Kotvasová, v nedeľu 18. septembra o 17.00 hod. podujatie uzavrie koncert dnes už legendárnej pražskej kapely študentov školy Jedličkovho ústavu The Tap Tap. Vystúpenie bude zároveň záverečným podujatím tohoročného Kultúrneho leta v Starom Meste.

Vstup na staromestský Festival Zo srdca je voľný, najbohatší program čaká návštevníkov v sobotu 17. septembra – začne sa už o 13.00 a potrvá až do siedmej večer. (Podrobný program nájdete nižšie.)

V altánku na Hviezdoslavovom námestí vystúpia umelci so zrakovým, sluchovým, duševným, telesným, ale i sociálnym znevýhodnením. Deti zabavia divadlá Hopi Hop z Košíc a Dúhadlo z Bratislavy, raper Heňo Wilnrotter (v roku 2010 sa spolu s bratom prebojoval až do finále súťaže Česko-Slovensko má talent), majstri Slovenska v tancoch na vozíku a integrované páry z tanečného klubu Danube, či LIFE – amatérska tanečná skupina zo Spojenej školy Dolinského, spevák Ricco Šarközi.

Po prvý raz sa na „Hviezdku“ predstavia Chalani z chatrče. Chlapčenská hudobná kapela z Moldavy nad Bodvou si už zahrala aj na najväčšom slovenskom festivale Pohoda. Diváci sa môžu tešiť aj na vystúpenia Martina Madeja zo skupiny Fragile, hudobníka Nikolaja Nikitina či detskú hiphopovú formáciu Wave. Deti v publiku zabaví aj klaun a žonglér Slížo.

Zo srdca 2021
Srdečná atmosféra na minuloročnom, prvom ročníku, Festivalu Zo srdca. FOTO SN – Barbora Jančárová

Festivalom Zo srdca bude aj tento rok sprevádzať jeden z najobľúbenejších slovenských moderátorov Bekim.
Zručnosti a šikovnosť ľudí so zdravotným znevýhodnením priblížia nielen vystúpenia, ale od jedenástej doobeda aj výstavno-predajné trhy na Hviezdoslavovom námestí. Svoju činnosť a výrobky budú prezentovať a predávať chránené dielne, sociálne podniky, občianske združenia, spolky z Bratislavy a okolia. Firmy, ktoré sa zaoberajú problematikou mechanických a elektrických vozíkov a kompenzačných pomôcok budú poskytovať poradenstvo a budú tieto pomôcky vystavovať.

Návštevníci festivalu si môžu vyskúšať tréning na mechanickom vozíku na prekážkovej dráhe s centrom Učíme sa bez rozdielov.

Festival je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

Program

Piatok16. 9. 2022 Zichyho palác
18.00 Otvorene festivalu – Maroš Bango a Viera Kotvasová

Sobota 17. 9. 2022 Hviezdoslavovo námestie
13.00 Otvorenie festivalového dňa – privítanie účastníkov
13.20 Tanečný klub Danube
13.30 Heňo Wilnrotter/raper
14.10 Divadlo Hopi Hope
14.30 Chalani z cahtrče Modava
15.15 Tanečná skupina Len Tak
Tanečná skupina Wave
15.45 Martin Madej
16.30 Divadlo Dúhadlo/divadelné fragmenty
17.00 Nikolaj Nikitin so skupinou Jazz
17.45 Tanečná skupina LIFE/hip hop
18.00 Ricco Šarközi

Nedeľa 18. 9. 2022 Hviezdoslavovo námestie
17.00 Záver festivalu + záver Staromestského kultúrneho leta 2022
Skupina The Tap Tap z Prahy
Jazzpop.sk