PODCAST: Staré Mesto má Alej Márie Terézie. Panovníčka mesto pozdvihla

Vypočujte si trinástu epizódu Podcastu zo Starého Mesta, ktorý pre vás pripravujú Staromestské noviny. Staré Mesto má nové pomenovanie verejného priestoru – Alej Márie Terézie, nachádza sa pri Základnej škole Matky Alexie na Palackého 1 v historickom centre. Rakúsko-uhorská panovníčka mala k Bratislave veľmi blízko, počas jej vlády mesto prekvitalo.

Rakúsko-uhorskú panovníčku Máriu Teréziu, pozná azda každý, avšak menej sú možno známe niektoré jej prepojenia s Bratislavou. Pritom ide významné udalosti a situácie v jej politickom aj súkromnom živote.  Koniec-koncov ani pomenovanie miesta pri Základnej škole Matky Alexie po Márii Terézii nie je náhodné. Predtým tu sídlila dievčenská škola, ktorú panovníčka viac krát navštívila. Aký na to mala dôvod, ale aj o ďalších prepojeniach sa budeme rozprávať s etnologičkou a vedúcou archívu na Miestnom úrade Bratislava-Staré Mesto Katarínou Nádaskou. Najprv však krátky prehľad správ. Pri počúvaní vás víta Martina Karmanová.

Krátky prehľad správ:

  • V Starom Meste vznikne nové pomenovanie verejného priestoru – Alej Márie Terézie, nachádza sa pred Základnou školou Matky Alexie na Palackého 1 v historickom centre. Slávnostného aktu odhalenia kameňa s tabuľkou pomenovania Alej Márie Terézie sa zúčastnil aj arcivojvoda Karl von Habsburg, súčasná hlava rodu Habsburgovcov, vnuk posledného rakúskeho cisára Karola I. a priamy potomok Márie Terézie v ôsmej generácii. Bronzovú tabuľu zhotovil sochár Jakub Trajter.
  • Staré Mesto získalo z eurofondov takmer 200-tisíc eur na projekt obnovy Staromestskej knižnice na Záhrebskej ulici.
  • Zber kuchynského bioodpadu začína už aj v Starom Meste. V týchto dňoch spoločnosť OLO ponúka Staromešťanom v bytových aj rodinných domoch košíky s kompostovateľnými vreckami. V rodinných domoch budú roznášané od dverí k dverám. V bytových domoch bude distribúcia prebiehať v súčinnosti so správcami v okolí bytoviek prostredníctvom distribučných bodov podľa harmonogramu. Harmonogram je zverejnený na webovej stránke www.olo.sk. Prvý zvoz bioodpadu sa v Starom Meste pre rodinné domy sa uskutoční v týždni od 19. septembra. Pre bytové domy sa zvoz začína v októbri.
  • Výskyt diviačej zveri v meste už presiahol únosnú a najmä bezpečnú mieru, preto Miestny úrad Bratislava-Staré Mesto požiadal o pomoc Štátnu veterinárnu správu. Tá bude v najviac postihnutých oblastiach inštalovať špeciálne klietky určené na odchyt diviakov. Prvá pribudla v lokalite Slávičie údolie – Bartókova – Tichá. V prípade, že zaregistrujete v klietke prítomnosť diviaka, nepribližujte sa k nej. Odchytené zviera je hlučné a agresívne. Klietky pravidelne monitoruje veterina.
  • Obyvatelia Starého Mesta môžu opäť využiť tradičný zber a odvoz biologicky rozložiteľného odpadu – konárov zo stromov a krov. Zber začína 19. septembra a končí 21. októbra. Záujemcovia o túto službu sa musia nahlásiť najneskôr štyri dni pred začiatkom trasy, na ktorej sa nachádza ich ulica, a to prostredníctvom formulára, ktorý je zverejnený na webovej stránke Starého Mesta.
  • V spolupráci s Riverpark Dance School Staré Mesto pripravilo sériu hodín tanca v uliciach historického centra. Pridajte sa! Nasledujúce štyri utorky si spolu s profesionálmi môžete vyskúšať rôzne tanečné štýly.  Účasť je zdarma, tancovať sa začína vždy o osemnástej na Hviezdoslavovom námestí pri altánku.
  • Druhý ročník jedinečného multižánrového festivalu  Zo srdca, ktorý spája umelcov s a bez zdravotného obmedzenia sa uskutoční na Hviezdoslavovom námestí 16. a 17. septembra. Súčasťou festivalu sú aj predajné trhy chránených dielní.

Viac takýchto správ nájdete na webovej stránke Starého Mesta, na sociálnych sieťach Staré Mesto – srdce Bratislavy ale aj v aplikácii SOM Staré Mesto.

Foto: Katarína Nádaska, etnologička a vedúca archívu na Miestnom úrade Bratislava-Staré Mesto

Podcast zo Starého Mesta – Chceme k vám byť bližšie. Vysvetľovať dianie v komunálnej politike, prezentovať fakty, hovoriť o dianí v srdci hlavného mesta, v Starom Meste. Toto všetko so zaujímavými ľuďmi, ktorí chcú robiť veci efektívne a systémovo. Priblížime témy zastupiteľstiev Starého Mesta, ale aj magistrátu, prinesieme aktuality z mestskej časti Staré Mesto, rozoberieme témy, ktoré sa dotýkajú bežného života Staromešťanov, ale aj iniciatívy a plány, ktoré ovplyvnia dianie v celom hlavnom meste. Podcast zo Starého Mesta vám prinášajú Staromestské noviny a je súčasťou webového portálu staromestske.sk.

Najnovšie podcasty na Anchor.fm