PODCAST: Kultúrne leto v Starom Meste kedysi a dnes

Vypočujte si desiatu epizódu Podcastu zo Starého Mesta, ktorý pre vás pripravujú Staromestské noviny. Rozprávať sa budeme o bohatom a žánrovo pestrom programe Kultúrneho leta v Starom Meste. Priblížime aj históriu čarovného Prešporka z konca devätnásteho storočia, leto mešťanov v tomto období bolo totiž tiež plné zaujímavých kultúrnych aktivít. Počúvať vás pozýva Martina Karmanová.

Kultúrne leto je vždy vrcholom umeleckých podujatí v Starom Meste. Jedným dychom – vizuálne, hudobné či divadelné umenie v podaní domácich, ale aj zahraničných interpretov, ktorí sa predstavia na niekoľkých pódiách a miestach v centre Bratislavy. Program Kultúrneho Leta v Starom Meste je neprehliadnuteľný. Hovorí o ňom vedúca oddelenia kultúry na Miestnom úrade v Starom Meste Ľubica Hustá.

Prešporok. Koniec devätnásteho storočia. Mesto sa začínalo formovať aj vďaka výraznému oživeniu priemyslu. V multikultúrnom Prešporku vtedy žilo približne 23-tisíc obyvateľov prevažne nemeckej, slovenskej, ale aj maďarskej či židovskej národnosti. Technologický pokrok bol ťahákom pre obyvateľov zo všetkých častí Slovenska. Rôznorodosť obyvateľov mesta mala priamy dopad na rozvoj kultúry. Predovšetkým, v divadelných sálach a na koncertoch začala znieť slovenčina. Nielen o kultúrnych podujatiach, ktoré v lete obyvatelia Prešporka vyhľadávali, povie viac etnologička a vedúca staromestského archívu Katarína Nádaska.

Krátky prehľad správ:

  • Starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová sa chce v nadchádzajúcich komunálnych voľbách opätovne uchádzať o post starostky mestskej časti. Zuzana Aufrichtová kandiduje s podporou politických strán a hnutí Sloboda a Solidarita (SaS), Občianska konzervatívna strana (OKS), NOVA, KDH, Za ľudí a Zmena zdola – Demokratická únia Slovenska. Kandidatúru na post starostu Starého Mesta ohlásil aj staromestský a zároveň mestský poslanec Matej Vagač. Nominanta Progresívneho Slovenska podporuje aj mestská strana Team Bratislava. Matej Vagač v Starom Meste aktuálne vedie poslanecký klub Team Vallo za Staré Mesto.
  • Staré Mesto už po druhý raz získalo ocenenie Rady Európy ELoGE pre excelentné samosprávy. Do európskeho klubu vynikajúco spravovaných samospráv patrí ďalších 7 slovenských samospráv. ELoGE je súčasťou projektu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky s názvom Zabezpečenie dobrej správy vecí verejných na Slovensku. Tento program iniciuje Centrum expertízy pre dobre spravovanú spoločnosť pri Rade Európy a v súčasnosti sa realizuje v 20 členských krajinách.
  • Staré Mesto reaguje na nárast životných nákladov seniorov, staromestským dôchodcom zvýšilo príspevok na stravovanie. Príspevok zníži cenu lístkov v piatich stravovacích zariadeniach, v ktorých Staré Mesto zabezpečuje stravovanie pre svojich seniorov. Od prvého júla je tak príspevok mestskej časti Bratislava-Staré Mesto na stravovanie dôchodcov dve alebo tri eurá na osobu a stravný lístok. Výška príspevku sa stanuje podľa výšky dôchodku. Staré Mesto tak každému svojmu seniorovi, ktorý o to požiada a splní podmienky, prispeje na náklady spojené so stravovaním ročne sumou 500 až 700 eur.
  • Poslanci na júnovom miestnom zastupiteľstve schválili vypovedanie zmluvy doterajšiemu dodávateľovi tepla, spoločnosti Termming, a zároveň schválili nájom sekundárnych rozvodov pre štátnu spoločnosť MH Teplárenský holding (MHTH). Zmluva by mala platiť od 1. januára 2023. Návrh bol prijatý bez pozmeňujúcich návrhov, tak ako bol pripravený mestskou časťou a prinesie zlacnenie tepla približne o dvadsaťpäť percent.
  • V júli sa začala rozsiahla rekonštrukcia ulíc Krmanova, Žiarska a Mošovského. Počas rekonštrukcie budú kompletne odstránené staré, nevyhovujúce povrchy a nahradia ich nové. Lokálna obnova čaká aj chodníky, kamenné obrubníky, cestnú prídlažbu a betónovú dlažbu. V pláne je aj rekonštrukcia a výšková úprava cestnej infraštruktúry, uličných vpustí, kanalizačných poklopov a uzáverov inžinierskych sietí. Rekonštrukcia prebieha v spolupráci s SPP-distribúcia, ktorá v lokalite mení svoje potrubia.
  • Staré Mesto začína s realizáciou dôležitého projektu nadstavby Základnej školy Dubová, ktorého súčasťou je aj revitalizácia školského športového areálu.  Práce potrvajú šestnásť mesiacov. Výsledkom bude vyššia kapacita školy, nové triedy, učebne, kabinety a multifunkčný športový areál. Projekt je finančne podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
  • Staré Mesto pozná víťaza ideovej súťaže na architektonicko-urbanistické riešenie promenády v centre Bratislavy. Územie, ktoré prepája priestor pamiatkovej rezervácie Starého mesta s nábrežím rieky Dunaj, je veľmi hodnotné. Lokalita je vymedzená z južnej strany korytom rieky Dunaj, zo severnej Hviezdoslavovým námestím a Jesenského ulicou, z východnej strany Starým mostom a zo západnej strany Novým mostom. Víťazný návrh Patrika Domanického bude jedným z podkladov pre spracovanie územného plánu zóny Južné predmestie. Autor podľa odbornej poroty kultivovanou formou predstavuje reálnu budúcu podobu územia a ponecháva dostatok priestoru pre detailnejšie rozpracovanie jednotlivých fragmentov pri zachovaní komplexnosti a funkčnosti územia. Porota tretím miestom ocenila Mátého Asbótha. Odborníci vyzdvihli jeho futuristický prístup k architektonicko-urbanistickému riešeniu územia.
  • V Slubekovej záhrade je nový detský kolotoč a vynovený altánok s funkčnou dopadovou plochou. Revitalizácia Slubekovej záhrady pokračuje aj v letných mesiacoch, mestská časť plánuje vymeniť niektoré hracie prvky a mobiliár záhrady, chystá sa aj obnova chodníkov.
  • Staromestské leto nie je iba kultúrne, ale aj športové. Počas oboch prázdninových mesiacov si môžete so skúsenými lektormi zacvičiť v Medickej záhrade a v Parku Gábora Barossa pri Šafárikovom námestí. Cvičí sa jóga a pilates v ranných aj podvečerných termínoch.

Viac informácií o dianí v Starom Meste nájdete na facebookovej stránke Staré Mesto-srdce Bratislavy, na portáli staromestske.sk alebo v mobilnej aplikácii Staré Mesto. 

Titulná foto: Ľubica Hustá, vedúca oddelebia kultúry Miestneho úradu Mestskej časti Bratislava-Staré Mesto (archív SN)

Podcast zo Starého Mesta – Chceme k vám byť bližšie. Vysvetľovať dianie v komunálnej politike, prezentovať fakty, hovoriť o dianí v srdci hlavného mesta, v Starom Meste. Toto všetko so zaujímavými ľuďmi, ktorí chcú robiť veci efektívne a systémovo. Priblížime témy zastupiteľstiev Starého Mesta, ale aj magistrátu, prinesieme aktuality z mestskej časti Staré Mesto, rozoberieme témy, ktoré sa dotýkajú bežného života Staromešťanov, ale aj iniciatívy a plány, ktoré ovplyvnia dianie v celom hlavnom meste. Podcast zo Starého Mesta vám prinášajú Staromestské noviny a je súčasťou webového portálu staromestske.sk.

Najnovšie podcasty na Anchor.fm