Iryna Gortenko: O spoločnom a rozdielnom

„Prekvapilo ma, ako málo ľudí som videla u vás na uliciach,“ hovorí ukrajinská novinárka Iryna Gortenko. Je celkom prirodzené, že keď sa ocitnete na novom mieste, vaše podvedomie okamžite zachytí podobnosti a rozdiely s mestami a krajinami, ktoré už poznáte. Preto býva príležitosť spoznať pohľad návštevníka veľmi cenná.

Rešpekt k prírode

Slovensko je úžasne malebné! Skalnaté hory a kopce, veľmi útulné, upravené mestečká a dedinky s farebnými domami. Jedna z vecí, ktoré ma zaujali v prvých minútach našej cesty po Slovensku, bola, ako málo ľudí som videla v uliciach. V našej kultúre je zvykom chodiť pešo, takže ulice sú stále veľmi plné. Tu to tak nevnímam. A nezáleží na hodine, či dni. Človek by si myslel, že hustota obyvateľstva Slovenska je oveľa nižšia ako na Ukrajine. Ale nie: 112 ľudí na kilometer štvorcový na Slovensku a 76 ľudí na Ukrajine!

Na druhej strane ma prekvapilo, ako tesne susedíte s prírodou a ako sa navzájom rešpektujete a interagujete. Napríklad dopravné značky upozorňujúce vodičov, aby spomalili na úsekoch cesty, kadiaľ by mohla prechádzať srnčia zver! Na Ukrajine žijú voľne žijúce zvieratá najmä na miestach, kam ľudská noha nevkročí, v rezerváciách, stepiach a lesoch.

Spoločné korene

Je naozaj viditeľné, že naše národy sú veľmi úzko spojené historickými koreňmi: aj vy, aj my milujeme všetko farebné, vieme vyzdobiť seba, aj svoj domov, máme veselú povahu a podobné tradície. Vezmite si Veľkú noc, ktorú sme my, pravoslávni Ukrajinci, nedávno oslávili o týždeň neskôr na Slovensku. Máme Kristovo zmŕtvychvstanie nazývané Veľká noc a na tento deň pripravujeme veľkonočný koláč, zdobíme kraslice, ideme na slávnostnú bohoslužbu do chrámu prijať Božie požehnanie a doprajeme si deň voľna. Tak ako vy.

Alebo naše kroje. Ak sa pozriete na ľudový odev Ukrajincov a Slovákov, môžete vidieť podobné trendy: množstvo výšiviek, šperkov, bohaté sukne pre ženy, dekorácie u mužov.

Mimochodom, zaujalo ma, ako Slováci podporujú národných producentov a v každom smere dávajú svojim výrobkom prednosť pred dovážanými. Ukrajinci až teraz začínajú chápať, že ukrajinské môže byť lepšie, a lepšie ako zahraničné.
A to isté platí pre kultúrne dedičstvo. Páči sa mi, ako sa Slováci držia svojej remeselníckej minulosti. Rovnaké remeslá poznajú Ukrajinci, no náradie, ktoré nám zanechali naši predkovia, je zväčša ukryté v garáži.

Trochu o doprave

Často tu vidím za volantom ženy a dievčatá. Niežeby ženy na Ukrajine nešoférovali – šoférujú. Ale autá máme nielen pre pohodlie pohybu, berieme ich aj ako výraz istého postavenia, veď nie každý si môže dovoliť držať v rodine viacero vozidiel. Navyše, ak za volantom sedí mladé dievča alebo žena, auto by malo byť také, ktorým sa môže pochváliť. Na Slovensku, zdá sa mi, je to inak – auto je predovšetkým prostriedkom rýchleho a autonómneho presunu, najmä pre nežné pohlavie. A čo je tiež zaujímavé, Slováci nepohrdnú ani prestupom na vlak či autobus, čo naši vodiči nikdy neurobia, ak majú po ruke auto.

Rozdiel vidím aj v cyklokultúre. Na Slovensku je rozvinutá ako kdekoľvek v Európe – bežne sa na bicykli presúvate po meste či medzi obcami –, na Ukrajine sa iba rozvíja. Naši cyklisti sa delia na dve skupiny: na tých, pre ktorých je bicykel spoľahlivým pomocníkom na výlety, napríklad, ak nemáte auto; a tých, ktorí sa cyklistike venujú takmer až profesionálne. Nie je ešte zvykom využiť bicykel ako bežný prostriedok prepravy medzi dvoma miestami, bezpečné cyklotrasy nemáme.

Veľmi ma zaujala rozvinutá dopravná infraštruktúra. Keď som sa potrebovala dostať do mesta vzdialeného 80 kilometrov od môjho prechodného bydliska, musela som prestupovať. Cesta však nebola náročná. A to všetko preto, že na Slovensku je podľa mňa doprava zorganizovaná bezchybne! Obyvateľom slúžia veľké pohodlné autobusy, vlaky a elektrické vlaky, ktoré premávajú často a presne podľa harmonogramu. Ak sa dostanete do medzistanice, môžete si byť istí, že čoskoro môžete pokračovať v ceste inou dopravou. Inak, nikdy som tu nevidela preplnený autobus alebo vlak, no často vidím, že v kupé sú jeden-dvaja ľudia. Nuž, takýto luxus si na Ukrajine zatiaľ nemôžu dovoliť ani bežní Ukrajinci, ani ukrajinskí podnikatelia.

Čo znamená bezpečnosť

Jedného dňa sme s deťmi míňali dom so soškami slimákov na bráne. Bolo ich veľa, asi majitelia tieto mäkkýše milujú. No prekvapila nás nielen výzdoba plota, prekvapil nás aj samotný fakt, že tieto slimáky zdobia dom napriek mnohým okoloidúcim. Úprimne, na Ukrajine by zmizli z plota v prvých hodinách po inštalácii!

Áno, naša Ukrajina má zrejme pred sebou ešte dlhú cestu k dosiahnutiu takej úrovne pohodlného a bezpečného života, ako to vidím u vás. Zároveň však viem, že aj u nás je stále veľa skvelých, pozitívnych vecí, o ktorých môže Európa len snívať.

Iryna Gotrenko

Titulná ilustrácia: Jedna z pohľadníc s obrázkami, ktoré pre nových ukrajinských spolužiakov vytvorili deti ZŠ Dubová (Vydala Mestská časť Bratislava-Staré Mesto).