Betónové lavičky pri Dunaji skrášlili maľby

V roku 2012 zorganizovalo OZ Punkt verejnú dizajnérsku súťaž na vyhliadkovú lavičku na nábreží Dunaja. Zvíťazila v nej slovenská autorka Helena Bergerová, jej tri lavičkové „rozhľadne“ stáli donedávna pri parčíku na Vajanského nábreží. V rámci obnovy nábrežia zmenili lavičky-rozhľadne miesto a aj vzhľad.

Betónové lavičky boli premiestnené do priestoru pri moste Lanfranconi a ďalšia slovenská výtvarníčka, Mária Slováková Starému Mestu navrhla, že ich vyzdobí.

Svoj projekt nazvala – v súlade s materiálom lavičiek – Láska na betón. Pohľadom na pozitívne a farebné maľby sa môžete potešiť kedykoľvek – pri prechádzke po dunajskom korze pešo, počas jazdy na bicykli či na kolobežke.

Rodáčka z Bojníc Mária Slováková už niekoľko rokov žije a pôsobí v zahraničí, aktuálne na francúzskom vidieku v Alet-les-Bains, kde je miestnou celebritou. Jej práce nájdete po celom svete od Kanady, cez Veľkú Britániu, Holandsko či Francúzsko. Pravidelne spolupracuje s vydavateľom Kalim Kertészom Bagalom, je autorkou obálok k zbierkam vydaných z diel ocenených autorov v prestížnej literárnej súťaži Poviedka. Ako výtvarníčku ju poznajú aj návštevníci festivalu Pohoda.

Mária Slováková pri práci na výzdobe lavičiek. FOTO - maria-slovakova.net
Mária Slováková pri práci na výzdobe lavičiek. Zdroj: maria-slovakova.net
FOTO SN – Barbora Jančárová
FOTO SN – Barbora Jančárová