PODCAST: Konventná bude opäť patriť komunitám

Vypočujte si deviatu epizódu Podcastu zo Starého Mesta, ktorý pre vás pripravujú Staromestské noviny. Rozprávať sa budeme o zmenách, ktoré čakajú niektoré ulice v Starom Meste. Počúvať vás pozýva Martina Karmanová.

Aktuálne sa mení, obnovuje ráz niekoľkých verejných priestranstiev v Starom Meste. Mestská časť začína s dlho očakávanou rekonštrukciou Konventnej ulice. Po vydarenej obnove Soferových schodov ide o ďalšiu časť veľkého staromestského projektu Revitalizácia zóny Panenská a okolie – tentoraz s ešte  výraznejším dosahom na celkový vzhľad územia. Projekt je na slovenské pomery unikátom, vznikol totiž na základe rozsiahlej participácie s obyvateľmi tejto lokality. O tom ako bude Konventná po zmenách vyzerať, ale aj o ďalších rekonštrukciách vo verejnom priestore hovorí vedúci investičného oddelenia Miestneho úradu Bratislava-Staré mesto Lukáš Kamenistý.

Krátky prehľad správ:

  • Pred tromi mesiacmi, štyri dni po invázii ruských vojsk na Ukrajinu, ohlásila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová zámer premenovať verejný priestor v blízkosti Veľvyslanectva Ruskej federácie po zavraždenom ruskom opozičnom politikovi Borisovi Nemcovovi. Dnes je zámer realitou, časť Godrovej ulice dostala nové meno Ulica Borisa Nemcova. Zároveň na chodníku pribudla aj pamätná tabuľa.
  • Obyvatelia Starého Mesta prišli o možnosť platiť za teplo menej. Návrh na zmenu nájomcu tepelných a energetických zariadení v správe Starého Mesta nepodporila časť poslancov. Mestská časť chcela vypovedať zmluvu súčasnému dodávateľovi tepla spoločnosti Termming a zaviazať nového dodávateľa tepla štátnu spoločnosť  MH Teplárenský holding. Poslanci zdôvodňovali svoj nesúhlas absenciou súťaže na nového nájomcu. Súťaž by ale mohla vygenerovať nájomcu, ktorý by Starému Mestu zaplatil za prenájom zariadení najvyššiu sumu, čo by sa logicky odrazilo aj na cene pre konečného užívateľa. Staré Mesto preto uprednostnilo verejný záujem pre lukratívnym prenájmom, preto navrhovalo vybrať dodávateľa tepla a teplej vody osobitým zreteľom s dôrazom na cenu, ktorú budú platiť obyvatelia. Vedenie Starého Mesta prisľúbilo, že sa cenou tepla bude opätovne zaoberať.
  • Mestská časť začala s rekonštrukciou detského ihriska na Jedlíkovej ulici. Ide o komplexnú obnovu, pribudnú nové hracie prvky, bezpečná dopadová plocha, nová brána. Práce potrvajú približne dva mesiace.
  • Seniori dostanú čoskoro nové priestory. Denné centrum ktoré spája seniorov aj prostredníctvom rôznych aktivít ako sú tréningy pamäte, cvičenia pre zdravý chrbát či jóga, a zároveň vytvára zázemie pre niekoľko klubov dôchodcov, sa presťahuje na Grosslingovu 52. Do súčasných priestorov denného centra pre seniorov na Heydukovej 25 sa premiestni rodinné centrum Prešporkovo. V bývalých priestoroch Prešporkova vzniknú nové triedy materskej školy Heydukova s kapacitou tridsať detí.
  • Poslanci na májovom miestnom zastupiteľstve schválili dotácie zo Staromestskej dotačnej schémy vo výške takmer 27-tisíc eur na projekty z oblasti kultúry.
  • Rakúska ministerka pre oblasť integrácie a problematiky Susanne Raab navštívila dve staromestské centrá pre deti a dospelých z Ukrajiny. V Pistoriho a Zichyho paláci  môžu utečenci pred vojnou zmysluplne tráviť čas, oddýchnuť si, stretnúť sa s priateľmi, ale aj absolvovať bezplatný kurz slovenského jazyka, ktorý v Pistoriho paláci mestská časť organizuje v spolupráci z Občianskym združením Mareena. Rakúska ministerka centrá navštívila s cieľom získať skúsenosti, ktoré budú môcť rakúski susedia využiť na podobné projekty vo svojej krajine.
  • Magistrát hlavného mesta začal s rekonštrukciou Mišíkovej ulice. Obnovu iniciovalo Staré Mesto, mestská časť na rekonštrukciu uvoľnila 150 tisíc eur.  Obnova v časti od Timravinej po ulicu Na Slavíne by mala byť ukončená v prvej polovici júla.
  • Stretnutia so starostkou sú späť, po pauze spôsobenej opatreniami a lockdownami obnovujeme mestská časť pravidelné stretnutia so starostkou mestskej časti. Čaj v Propelleri so starostkou Starého Mesta Zuzanou Aufrichtovou bude bývať vždy prvý pondelok v mesiaci o piatej na nábreží v kaviarni Propeller.

Viac informácií o dianí v Starom Meste nájdete na facebookovej stránke Staré Mesto-srdce Bratislavy, na portáli staromestske.sk. alebo v mobilnej aplikácii Staré Mesto. 

Titulná foto: Lukáš Kamenistý, vedúci investičného oddelenia Miestneho úradu Mestskej časti Bratislava-Staré Mesto (archív SN)

Podcast zo Starého Mesta – Chceme k vám byť bližšie. Vysvetľovať dianie v komunálnej politike, prezentovať fakty, hovoriť o dianí v srdci hlavného mesta, v Starom Meste. Toto všetko so zaujímavými ľuďmi, ktorí chcú robiť veci efektívne a systémovo. Priblížime témy zastupiteľstiev Starého Mesta, ale aj magistrátu, prinesieme aktuality z mestskej časti Staré Mesto, rozoberieme témy, ktoré sa dotýkajú bežného života Staromešťanov, ale aj iniciatívy a plány, ktoré ovplyvnia dianie v celom hlavnom meste. Podcast zo Starého Mesta vám prinášajú Staromestské noviny a je súčasťou webového portálu staromestske.sk.

Najnovšie podcasty na Anchor.fm