Ulica a chodník Borisa Nemcova v Starom Meste

Štyri dni po invázii ruských vojsk na Ukrajinu ohlásila starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová zámer pomenovať ulicu, na ktorej sídli Veľvyslanectvo Ruskej federácie po zavraždenom ruskom opozičnom politikovi. Dnes je zámer realitou, časť Godrovej ulice sa volá Ulica Borisa Nemcova a chodník pozdĺž ambasády má názov Chodník Borisa Nemcova. Slávnostné odhalenie tabule s názvom ulice a pamätnej tabule označujúcej Chodník Borisa Nemcova sa uskutočnilo 25. mája 2022 za účasti dcéry zavraždeného politika Žanny Nemcovovej.

Názvoslovné zmeny sú súčasťou reakcií Starého Mesta na vojnu, ktorú vo februári 2022 rozpútalo na Ukrajine Rusko. Mestská časť pristúpila aj k zrušeniu vyhradených parkovacích miest veľvyslanectva. Verejný priestor pred ambasádou sa tak uvoľnil pre pohyb ľudí a rovnako pre pamätné stretnutia, ktoré tu na počesť obetí režimu Vladimira Putina pravidelne organizujú aktivisti. Na pôvodne parkovacích miestach dnes nie je možné parkovať vôbec, chodníky slúžia v plnej miere chodcom.

Staré Mesto vyjadrilo premenovaním časti ulice názor, ktorý súznie s názorom Staromešťanov rešpektujúcich demokraciu a odmietajúcich autoritárske režimy,“ hovorí k premenovaniu ulice a pomenovaniu chodníka starostka Zuzana Aufrichtová a dodáva: „Nechceme umelo prepisovať naše dejiny, preto značná časť ulice bude ďalej niesť meno slovenského básnika, publicistu a učiteľa Michala Godru.“

Na slávnostnom odhalení uličnej tabule a pamätnej tabule na chodníku sa osobne zúčastnila aj dcéra zavraždeného ruského politika Žanna Nemcovová. „Som veľmi vďačná všetkým, čo zmenu iniciovali, samospráve navyše aj za to, že premenovanie podporila a zrealizovala. V Rusku a na Ukrajine objavujú v Borisovi Nemcovovi politického vizionára, pretože veľmi skoro dokázal pochopiť, aké sú skutočné Putinove zámery. Všetko naše snaženie smeruje ku koncu ‚Putinovho Ruska‘ a k vybudovaniu ‚Nemcovovho Ruska‘,“ povedala.

„Vítam, že sa metropola Slovenska pridala k Prahe, Washingtonu či Vilniusu, kde taktiež premenovali priestranstvá pred ruskými veľvyslanectvami po zavraždenom kritikovi autoritárskeho režimu prezidenta Vladimira Putina Borisovi Nemcovovi,“ uviedol v tejto súvislosti štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Chodník Borisa Nemcova. FOTO SN - Barbora Jančárová
Chodník Borisa Nemcova. FOTO SN – Barbora Jančárová
Iniciátori, realizátori a podporovatelia (25. mája 2022). FOTO SN - archív
Iniciátori, realizátori a podporovatelia (25. mája 2022). FOTO SN – archív
Boris Nemcov
Boris Nemcov. Zdroj foto: wikipedia.org

Boris Nemcov (1959 – 2015) bol matematik a fyzik, ruský liberálny opozičný politik, ktorý bol v období prezidentovania Borisa Jeľcina vicepremiérom. Ako kritik Putinovho režimu a masívnej korupcie v Rusku bol prenasledovaný, medzi 2007 a 2011 bol trikrát zatknutý a raz odsúdený na 15 dní väzenia. Organizácia Amnesty International ho vtedy označila za väzňa svedomia. V roku 2010 bol jedným z prvých signatárov opozičnej kampane Putin musí odísť, venoval sa odhaľovaniu prípadov korupcie a tunelovania. Dňa 27. februára 2015 bol v centre Moskvy zavraždený.