David Nan-Yang Lee: Bratislavské Staré Mesto som si zamiloval

Staré Mesto pestuje s Taipejskou reprezentačnou kanceláriou v Bratislave priateľské vzťahy. Aj na ich základe podporili predstavitelia Taiwanu množstvo dobrých staromestských projektov (napr. inštaláciu wi-fi na Vajanského nábreží, podpora festivalu Dizajn Week). Geograficky vzdialený ostrovný štát chce v Starom Meste aktívne participovať na zlepšovaní života aj preto, lebo považuje za správne pomoc, ktorej sa krajine pred rokmi dostávalo „oplatiť“: „Pred niekoľkými rokmi naša krajina prijímala pomoc zo zahraničia. Dnes už môžeme pomáhať my,“ vyznal sa v rozhovore pre Staromestské noviny David Nan-Yang Lee, vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave.

Súčasný vedúci kancelárie David Nan-Yang Lee na Slovensku pôsobil už v rokoch 2010 – 2014 a práve vďaka veľkej podpore aktivít Starého Mesta sa stal v roku 2014 historicky prvým čestným občanom našej mestskej časti.

Nedávno Taipejská reprezentačná kancelária odovzdala Starému Mestu štedrý dar, 250-tisíc amerických dolárov. Peniaze pomôžu Starému Mestu pomáhať ľuďom postihnutým vojnou na Ukrajine (tým, ktorí našli útočisko u nás, ale aj tým, ktorí vo svojej krajine zostali) a časť daru sa investuje do revitalizácie ikonickej Slubekovej záhrady. „Sme nesmierne vďační za pomoc Taiwanu, veľmi si to vážime,“ hovorí starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. „Taiwan si zaslúži našu vďaku aj podporu na nadchádzajúcom Svetovom zdravotníckom zhromaždení (World Health Assembly, WHA), kde sa má zúčastniť ako pozorovateľ,“ dodáva.

Dnešný svet naďalej čelí výzvam spojeným s pandémiou, s dodávkami vakcín a s otázkami postpandemickej obnovy. Krajiny by mali spolupracovať a pripraviť sa na budúcnosť. Taiwan je nepostrádateľným partnerom na zabezpečenie úspešnej postpandemickej obnovy. V rámci boja s pandémiou Taiwan pokračoval v spolupráci s ďalšími krajinami na výskume a vývoji vakcín a liekov proti COVID-19 a krajinám v núdzi daroval zdravotnícky materiál – ochranné rúška a lieky. To jednoznačne potvrdzuje, že Taiwan môže pomôcť a že pomáha,“ doplnil David Nan-Yang Lee.

Na Slovensku ste prežili štyri roky, v auguste 2020 ste sa do Bratislavy opäť vrátili. Vnímate nejakú zmenu?

Po prvý raz som vo vašej krajine pôsobil  v roku 2010 až 2014 a musím priznať, že Slovensko, a najmä bratislavské Staré Mesto, kde sídli aj naša kancelária, som si zamiloval. Po návrate domov, na Taiwan, som pracoval v kancelárii prezidenta a keď prišla ponuka opäť prísť na Slovensko, neváhal som. Mám túto krajinu veľmi rád, je nádherná a ľudia sú čestní a úprimní. Vidím veľký rozdiel v porovnaní s rokmi 2010 2014, keď som u vás pôsobil prvýkrát. Po tých takmer desiatich rokoch, vidím mnohé nové budovy, mám pocit, že sú ľudia otvorenejší a – hoci tu máme pandémiu – aj veselší. Je tu viac turistov a cudzincov, aj zahraničných firiem. To znamená, že niečo robíte veľmi dobre.

Je naozaj dobré vidieť krajinu, ktorú ste si obľúbili, prosperovať. Chcel by som zdôrazniť, že rovnako ako počas mojej prvej misie na Slovensku, tak aj v tomto období budeme s mestskou časťou Staré Mesto živo spolupracovať. Musím vyzdvihnúť, že naša spolupráca bola vždy veľmi plodná a prínosná.

Napriek vašim pozitívnym slovám žiaľ platí, že žijeme teraz komplikované časy. Po pandémii koronavírusu svet šokovala ruská invázia na Ukrajinu. Máte obavy z vývoja tohto konfliktu?

Áno. Myslím si, že v 21. storočí je niečo neuveriteľné, že jedna krajina, napadne inú krajinu. A toto sa Ukrajine stalo už po druhý raz. Najprv im Rusi vzali Krym a teraz chcú odtrhnúť ďalšie dve oblasti. Ak sa nemýlim, Rusko najprv Doneckú a Luhanskú republiku uznalo a potom oznámilo, že tam chce ochrániť svojich ľudí. Vlastne sa tvárilo ako mierotvorca, keď tieto dve oblasti napadlo. Vyštudoval som medzinárodné vzťahy a toto je naozaj v rozpore s medzinárodným právom. Nerozumiem, prečo by Rusko, taká veľká krajina, malo dôvod niečo také urobiť. Taiwan ruskú agresiu na Ukrajine odsúdil hneď nasledujúci deň po začatí vojny (25. februára). Som rád, že vidím Európsku úniu, ako drží spolu proti ruskej agresii a myslím si, že je to veľmi dôležité. Lebo nabudúce to môžu byť ďalšie susedné krajiny, alebo krajiny strednej Európy, ako Slovensko, Česko, Poľsko, ktoré bude potrebné „ochrániť“.

V skutočnosti si veľa ľudí na Západe myslí, že Taiwan je teraz v podobnej pozícii, že vo svetle ruskej agresie by Čína mohla využiť fokus Západu na Ukrajinu na to, aby napadla Taiwan. Nie je to však pravda. Geografická situácia Taiwanu je odlišná, medzi Taiwanom a Čínou je Taiwanský prieliv. Pre Čínu je ťažké začať obojživelnú vojnu. Sme tiež hi-tech ostrov, na čom je aktívne zaangažovaná väčšina západných krajín. Pre Čínu je to vysoká stávka a takáto invázia by ju urobila zraniteľnou voči západným sankciám, čo by spôsobilo narušenie svetových obchodných tokov. Čínu by to vyšlo príliš draho.

Taiwan pomáha Starému Mestu pomáhať. Dar je určený na pomoc Ukrajincom, časť pôjde aj na revitalizáciu Slubekovej záhrady. FOTO SN - Barbora Jančárová
Taiwan pomáha Starému Mestu pomáhať. Dar je určený na pomoc Ukrajincom, časť pôjde aj na revitalizáciu Slubekovej záhrady. FOTO SN – Barbora Jančárová

Ruský minister zahraničných vecí pred časom povedal, že príde tretia svetová vojna, keďže všetky krajiny podporujú Ukrajinu v boji proti Rusku.

Myslím si, že by sa mali spýtať sami seba, prečo sa všetky krajiny EÚ snažia pomôcť Ukrajine. Aj keď sú Taiwan a Ukrajina geograficky zásadne odlišné, Taiwanci rozumejú pocitom Ukrajincov. Preto budeme pomáhať, ako sa len dá, predovšetkým pri presune a integrácii utečencov z Ukrajiny na Slovensku. Slovenskej vláde sme na zvládnutie krízy darovali 1,5 milióna amerických dolárov, aby mohla pomáhať ukrajinským utečencom na Slovensku aj na Ukrajine. Potom sme darovali ďalších 600-tisíc amerických dolárov, lebo vidíme, že cez slovensko-ukrajinskú hranicu prúdi stále viac a viac utečencov. Keď nás starostka Starého Mesta požiadala o pomoc, neváhali sme a darovali sme 250-tisíc amerických dolárov. Požiadal som svoju vládu, či by sme Slovensku mohli nejako pomôcť a ona to urobila.

Sú obyvatelia Taiwanu vždy takto nápomocní?

Nemôžeme sa predsa pozerať na to, ako iní ľudia trpia! Pred niekoľkými rokmi bol Taiwan krajinou, ktorá bola prijímateľom pomoci zo zahraničia. Naša krajina bola veľmi chudobná a prijímali sme pomoc z USA. No a teraz, keď je na tom naša ekonomika lepšie, chceme my pomáhať iným krajinám. Najmä krajinám, ktoré postihla prírodná katastrofa alebo vojna.

Pomohli ste v súvislosti s konfliktom na Ukrajine aj iným slovenským mestám?

Zatiaľ len bratislavskému Starému Mestu. Vy ste prví. No pomohli sme aj Ukrajinsko-slovenskej iniciatíve, čo je nezisková organizácia, ktorá pomáha Ukrajincom tu na Slovensku. Ukrajinské deti musia dostať vzdelanie, niektorí odídenci potrebujú miesto, kde budú bývať, preto sme prispeli finančne aj priamo im sumou 150-tisíc amerických dolárov. Snažíme sa finančne pomôcť aj utečencom v Rumunsku – som totiž aj predstaviteľom Taiwanu v Rumunsku. Pomohli sme už ľuďom v Odese, kde Rusko útočí a požiadala nás o pomoc. Poslali sme im zdravotnícky materiál a pokúšame sa zaslať aj finančné prostriedky. Rokujeme aj s rumunskou vládou a tamojšími neziskovými organizáciami, Rumunsko prijíma veľa utečencov z Ukrajiny.

Sú tam počty ukrajinských utečencov v Rumunsku vyššie ako u nás?

Áno. Veľa utečencov prúdi tiež do Poľska, kde im pomáhajú moji kolegovia tak, ako sa snažíme pomáhať my na Slovensku. Je to to najmenej, čo môžeme urobiť. Keď sa začala vojna, cestoval som na hranicu s Ukrajinou pomôcť našim občanom dostať sa do bezpečia na Slovensko. Bol som tam začiatkom marca, ľudia čakali v dlhom rade s kuframi, aby mohli prekročiť hranicu. Bola naozaj veľmi veľká zima. A museli v rade vydržať, lebo ak sa odišli najesť alebo na toaletu, museli sa znova postaviť na koniec radu. Videl som rodičov, ako nesú svoje deti v tej zime. Videl som matku s dieťaťom, ktorej muž musel ostať na Ukrajine a bojovať. Pripomína mi to časy druhej svetovej vojny. Je to minulosť, stalo sa to dávno, no teraz to vidíme opäť v 21. storočí. Je to jednoducho niečo neuveriteľné! Preto som povedal svojej vláde, že musíme pomôcť. Aj naši občania pomáhajú. Chceme pomôcť aj ukrajinským študentom, ktorí sú na Slovensku, aby mohli študovať na Taiwane. Ponúkame im štipendiá, aby študovali na Taiwane a ich príbuzným víza, aby mohli za nimi vycestovať.

Už ste udelili nejaké takéto štipendiá?

Náš úrad v Poľsku dostal zopár žiadostí o takéto štipendium. Na Slovensku zatiaľ nie. Podľa našich informácií však uchádzači zaslali žiadosti priamo na úrad v Taiwane. Keď získajú štipendium, vydáme im potrebné víza tu, na Slovensku, aj ich rodine. Skúšame všetky možné spôsoby, aby sme študentom a ich rodinám pomohli byť spolu. Ukrajincom, čo sú už na Taiwane, predlžujeme víza, aby mohli počkať, kým sa vojna na Ukrajine neskončí.

Mimochodom, sledujete, ako sa vaša finančná pomoc využíva?

Áno, sledujeme a konkrétne Staré Mesto je v tomto veľmi transparentné. Nedávno sa nás napríklad spýtali, či by z darovanej sumy mohli nakúpiť vodu pre Ukrajincov, pýtali si od nás dovolenie. Samozrejme, že rešpektujeme toto rozhodnutie, no poukazuje to na vašu transparentnosť a efektívnosť.

Staré Mesto zriadilo na svojom území niekoľko kumunitných centier pre ukrajinské deti a ich príbuzných. FOTO SN - Barbora Jančárová
Staré Mesto zriadilo na svojom území niekoľko komunitných centier pre ukrajinské deti a ich príbuzných. FOTO SN – Barbora Jančárová

Dostávate veľa žiadostí o finančnú pomoc?

Áno, z rôznych miest, dokonca aj z Kyjeva. Už teraz premýšľame o tom, ako im budeme môcť pomáhať opätovne vybudovať ich mestá. Ukrajina je veľmi dôležitou krajinou, čo sa týka exportu obilia. Keď sa tento dodávateľský reťazec preruší, príde inflácia, ceny pôjdu hore.

To už vidíme aj teraz

Presne. Nie je to len vojna a trpiaci ľudia na Ukrajine, dôsledky tejto vojny sú a budú citeľné všade. Preto dúfame, že vojna rýchlo skončí a znova sa nám podarí postaviť Ukrajinu na nohy, a to čo najskôr.

Čo si myslíte, ako dlho bude tá obnova trvať?

Veľmi dlho. Ruské vojská tam zničili takmer všetko, budovy, mosty… Mám priateľov, ktorí mi ukázali fotografie. Niektorí ľudia, aj tu na Slovensku, paradoxne, podporujú Rusko a šíria iné informácie, ktoré však nie sú pravdivé. Otázkou je, ako zabrániť ruskej propagande a dezinformáciám. To je ďalšia oblasť, na ktorú sa musíme sústrediť. Dezinformácie, obchod a znovuvybudovanie Ukrajiny.

Dezinformácie a propaganda sú veľkým problémom…

Áno, podkopáva to súdržnosť EÚ a NATO. EÚ musí držať spolu, musí prejaviť solidaritu. Myslím si, že Rusko sa snaží využiť dezinformácie a propagandu na to, aby túto súdržnosť podkopávalo. To je ďalšia vojna, psychologická. A je to ďalšia vec, na ktorú sa musíme sústrediť. Po tomto si myslím, že demokratické krajiny by sa mali zjednotiť proti totalitným. Vidíme, že komunistické krajiny jedna druhú podporujú. Napríklad Čína odmietla odsúdiť ruskú agresiu. Myslím si, že to nie je len politická záležitosť, ale aj humanitárna. V takýchto časoch by sa niečo podobné diať nemalo. Masakre civilného obyvateľstva a znásilňovanie žien v mestách… Nemalo by sa to diať. Už nie sme v časoch prvej a druhej svetovej vojny. Civilizácia išla predsa dopredu. Bavíme sa tu o rovnakých právach a možnostiach, snažíme sa uzákoniť tretie pohlavie, podporujeme LGBT komunity a potom sa stretávame s takýmito brutálnymi vraždami, ktoré sú v absolútnom rozpore s vývojom civilizácie. Mali by sme sa spojiť a stáť za Ukrajinou. Ak nebudeme stáť za Ukrajinou, uvidíme, ako civilizácia pôjde smerom vzad. Myslím si, že obyvatelia na Slovensku tomu rozumejú. Slovensko bolo okupované Sovietskym zväzom a teraz vidíte ruskú agresiu opäť. Naozaj niečo neúnosné, vidieť ľudí, čo musia utekať zo svojej krajiny. Je to tragédia. Rovnako zmýšľajúce demokratické krajiny sa musia spojiť a držať spolu, pomáhať si, aby sme zabránili ďalšej agresii diktátorských krajín.