Obyvatelia si svoj „dom s kotvou“ svojpomocne zrekonštruovali

Nebýva v Starom Meste zvykom, že sa obyvatelia bytového domu v historickej časti rozhodnú zrekonštruovať ho na vlastné náklady. Dôvodom sú iste aj peripetie, ktoré sa s tým spájajú. Domy v mestskej časti sú súčasťou historickej zóny a ich obnovu je potrebné konzultovať s pamiatkovým úradom. Keďže ten starostlivo stráži výsledný vzhľad, rekonštrukcia sa tým nezriedka natiahne a aj predraží. Našťastie, nie všetci to vzdajú hneď pri prvej prekážke. Príkladom sú aj obyvatelia bytového domu na Vajanského nábreží 9.

Impozantný päťposchodový dom púta svojou veľkosťou, aj výzdobou. Na hranolovitej vežičke na nároží sa vynímajú tri kotvy – dve menšie na žrdiach po bokoch vežičky, a veľká v okrúhlom okienku. Spoločnosť, ktorá dom nechala v roku 1930 vybudovať, však nemá s lodiarskym priemyslom nič spoločné. V prvej polovici minulého storočia budovu postavili pre slovenské riaditeľstvo viedenskej Všeobecnej poisťovacej akciovej spoločnosti Anker – čiže Kotva.

Architektom stavby bol budapeštiansky rodák Friedrich „Fritz“ Brettschneider. Pravdepodobne ide o jeho jediný objekt v Bratislave, viac by ste ich našli v jeho rodnej Budapešti a najmä vo Viedni, kde pôsobil až do konca 1. svetovej vojny. Podľa portálu architektenlexikon.at sa v roku 1919 stal poradcom pre výstavbu Československého zväzu poisťovní a neskôr vedúcim bratislavskej pobočky stavebného podniku českého architekta a staviteľa Matěja Blechu v Prahe. Hoci mal neskôr svoju vlastnú architektonickú kanceláriu v Prahe, naďalej pôsobil aj v Prešporku, kde v roku 1942, ako 71-ročný, aj zomrel.

Vojnová korisť

Funkcionalistická zaujme budova zo strany ulice veľkými balkónmi, prebiehajúcimi celým poschodím, ako aj výraznými horizontálnymi rímsami „oddeľujúcimi“ jednotlivé poschodia. Zo zadnej strany je budova bohato členená, pozoruhodné je najmä zaoblené riešenie schodiska s jedinečnými, šikmými oknami.

Mimochodom, bývalá poisťovňa Kotva má lukratívneho suseda – kúpele Grössling. Objekt je síce momentálne zdevastovaný, no hlavné mesto chystá jeho veľkolepú obnovu. Veríme, že neostane len pri plánoch.

V čase vzniku boli v budove kancelárie, aj byty pre zamestnancov,“ hovorí Iva Hložková, ktorá v dome žije už šesťdesiat rokov. Počas 2. svetovej vojny ho vraj mala zabrať a využívať nacistická NSDAP. V tom čase v dome žil aj neslávne známy politik Franz Karmasin, štátny sekretár pre nemeckú menšinu na Slovensku a osobný priateľ a spolupracovník Konrada Henleina, zakladateľa Sudetonemeckej strany. Karmasin bol za vojnové zločiny v neprítomnosti odsúdený na trest smrti, no podarilo sa mu utiecť. Zomrel v Nemecku v roku 1970.

Po vojne bol dom údajne zhabaný ako vojnová korisť. Podľa Ivy Hložkovej sa ho preto netýkali reštitúcie a po roku 1989 si byty mohli odkúpiť dlhoroční obyvatelia domu. V majetku hlavného mesta ostali iba priestory na prízemí. Spravuje ich Staré Mesto, ktoré sa už niekoľko rokov márne snaží nájsť vhodného nájomníka, ktorý by do tejto časti budovy priniesol život.

Obnovená fasáda bývalej Poisťovne Kotva, Po ukončení plánujú obyvatelia znak kotvy podsvietiť. FOTO SN - Barbora Jančárová
Obnovená fasáda bývalej Poisťovne Kotva (postavená bola 1930), Po ukončení plánujú obyvatelia znak kotvy podsvietiť. FOTO SN – Barbora Jančárová
Zadná časť domu je bohato členená, pozoruhodné je zaoblené riešenie schodiska s jedinečnými, šikmými oknami. FOTO SN - Barbora Jančárová
Zadná časť domu je bohato členená, pozoruhodné je zaoblené riešenie schodiska s jedinečnými, šikmými oknami. FOTO SN – Barbora Jančárová
Vysoký úver

Padajúca omietka a ďalšie veľké poškodenia prinútili obyvateľov domu na Vajanského 9 konať. V roku 2015 dal jeden z nich vypracovať projekt na obnovu – jeho autorom je architek Juraj Šimek -, no trvalo ešte nejaký čas, kým pristúpili k jeho realizácii. V roku 2019 založili spoločenstvo nájomníkov a získali úver na rekonštrukciu. „Dvestotisíc eur sme mali našetrených, ďalších 680-tisíc sme si požičali,“ hovorí Iva Hložková. Stále to však nie je dosť. Momentálne obyvatelia hľadajú zdroje na realizáciu vonkajšieho obloženia budovy. „Mysleli sme, že sa nám podarí použiť pôvodný vápencový obklad, ktorý siahal až do výšky prvého poschodia, no ukázalo sa, že to nebude možné,“ vysvetľuje I. Hložková.
Obnova domu sa naplno spustila koncom roku 2020, finišovať by chceli tento rok. „Opravili sme strechu, zadnú a prednú fasádu,“ vypočítava I. Hložková. „Zadnú časť sme so súhlasom pamiatkarov aj zateplili, lebo tam bola veľká zima,“ dodáva. S hrdosťou dodávame, že – hoci v porovnaní s výškou pôžičky malou sumou – na obnovu prispel z dotácií aj staromestský Fond architekta Weinwurma. (maca)

Okná na schodišti sú šikmé, kopírujú smerovanie schodov. FOTO SN - Barbora Jančárová
Okná na schodišti sú šikmé, kopírujú smerovanie schodov. FOTO SN – Barbora Jančárová
Pôvodnú šachtu výťahu chcú obyvatelia domu zachovať, „skriňu“ však bude treba vymeniť. FOTO SN - Barbora Jančárová
Pôvodnú šachtu výťahu chcú obyvatelia domu zachovať, „skriňu“ však bude treba vymeniť. FOTO SN – Barbora Jančárová
Časť ozdobného kovania vstupnej brány už stihol niekto ukradnúť. Obyvatelia domu budú práce reklamovať. FOTO SN - Barbora Jančárová
Časť ozdobného kovania vstupnej brány už stihol niekto ukradnúť. Obyvatelia domu budú práce reklamovať. FOTO SN – Barbora Jančárová