PODCAST: Na nábreží čoskoro pribudne unikátny pamätník

Vypočujte si siedmu epizódu Podcastu zo Starého Mesta, ktorý pre vás pripravujú Staromestské noviny. Priblížime výsledky súťaže návrhov na protokolárne miesto Hrob neznámeho vojaka. Porozprávame sa aj o dotáciách Starého Mesta na kultúru, školské či sociálne aktivity pre neziskové organizácie a občianske združenia. Počúvať vás pozýva Martina Karmanová.

Počúvajte na >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty Anchor.fm |RSS

Už vieme ako bude vyzerať protokolárne miesto Hrob neznámeho vojaka. Pamätník v tvare levitujúceho kruhu, ktorý symbolizuje čas a večnosť či štít bojovníka, navrhol slovenský výtvarník Marek Kvetán. Súčasťou pamätníka bude aj motív večného ohňa. Dielo by malo byť umiestnené na promenáde medzi parčíkom na Vajanského nábreží a ikonickou budovou Propelleru už túto jeseň. O víťazovi súťaže rozhodla odborná porota pod vedením významnej teoretičky umenia Ľuby Belohradskej. Okrem odmeny 15-tisíc eur získal autor víťazného návrhu aj licenciu na dielo. Rozhovor s autorom a bližšie informácie o súťaži návrhov na protokolárne miesto Hrob neznámeho vojaka prinesieme v prvej téme nášho podcastu.

Staré Mesto má tento rok na dotácie pre neziskové organizácie a občianske združenia vyčlenených takmer 100-tisíc eur. Samospráva týmto spôsobom podporuje rôzne projekty z oblasti kultúry, vzdelávania, sociálnej či zdravotnej pomoci. Ako sa o tieto peniaze uchádzať a ako vlastne jednotlivé dotačné schémy Starého Mesta fungujú priblíži v druhej téme vedúca oddelenia stratégie a projektového riadenia Lucia Lanáková. 

Krátky prehľad správ
  • Na mapu hlavného mesta Bratislavy pribudne Ulica Borisa Nemcova. Návrh na premenovanie časti verejného priestranstva vzišiel z mestskej časti Staré Mesto ako reakcia na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajine. Návrh schválili staromestskí a už aj bratislavskí mestskí poslanci. Pomenovanie po zavraždenom kritikovi ruského prezidenta Vladimira Putina ponesie časť Godrovej ulice, na ktorej sídli Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike.
  • Bratislavské Staré Mesto bude kompenzovať stratu platnosti rezidentskej parkovacej nálepky, vodičom, ktorí majú trvalý pobyt v zóne Hlavná stanica – Blumental. Schválili to poslanci na poslednom miestnom zastupiteľstve. Zóna Hlavná stanica – Blumental by mala byť od 25. mája súčasťou celomestskej parkovacej politiky PAAS a rezidentská parkovacia karta v nej platiť nebude. Obyvatelia tejto zóny sa preto musia registrovať a predplatiť si parkovanie v systéme PAAS. Ako sa bude alikvótna čiastka vracať informuje mestská časť na svojej webovej stránke.
  • Základná škola s materskou školou Dubová 1 sú prvými školskými inštitúciami, ktoré sa stali pilotnými v projekte Starého Mesta Bezpečne do školy. Na základe výsledkov dotazníka, pripomienok a postrehov rodičov aj pedagógov, mestská časť upravila dopravnú situáciu v tesnom susedstve školy. Od apríla sa už neparkuje na pravej strane ulice Dubová. Na ulici pri vstupe do školy pribudol výrazný bielo-červený priechod s preblikávačmi. Mestská polícia zároveň pravidelne monitoruje a usmerňuje situáciu v okolí školy v čase rannej špičky. 
  • Fasáda materskej školy Malá sa zatepľuje. Škôlka je tak trochu rodinnou škôlkou od počiatku v nej fungujú len dve triedy a už dvadsaťšesť rokov ju vedie riaditeľka Alena Schmidlová. Aktuálne do nej chodí 34 detí. Škôlka sa rozvíja a vylepšuje aj vďaka občianskemu združeniu Deti z Malej ulice.
  • Samospráva rekonštruuje zanedbanú menšiu budovu pri športovom areáli Základnej školy s materskou školou Milana Rastislava Štefánika na Grösslingovej ulici. V budove bola pôvodne zriadená prezliekareň na hodiny telesnej výchovy, minikabinet a sklad športového náradia. Momentálne prebieha komplexná obnova, ktorá zahŕňa úpravu interiéru, výmenu elektroinštalácie, vodoinštalácie, okien, omietok a sanity. Budova bude slúžiť ako odborná učebňa na hodiny chémie a fyziky a tiež na hodiny techniky.
  • Staré Mesto zriadilo infolinku, na ktorej sa obyvatelia dozvedia všetky informácie o príspevku na ubytovanie utečencov z Ukrajiny, ale aj odpovede na ďalšie otázky v súvislosti s utečeneckou krízou na Ukrajine. Číslo na infolinku je 0905 111 115.

Viac informácií o dianí v Starom Meste nájdete na facebookovej stránke Staré Mesto-srdce Bratislavy, na portáli staromestske.sk alebo v tlačených Staromestských novinách. Reportáže nájdete na youtubovom kanáli Staromestských novín.

Podcast zo Starého Mesta – Chceme k vám byť bližšie. Vysvetľovať dianie v komunálnej politike, prezentovať fakty, hovoriť o dianí v srdci hlavného mesta, v Starom Meste. Toto všetko so zaujímavými ľuďmi, ktorí chcú robiť veci efektívne a systémovo. Priblížime témy zastupiteľstiev Starého Mesta, ale aj magistrátu, prinesieme aktuality z mestskej časti Staré Mesto, rozoberieme témy, ktoré sa dotýkajú bežného života Staromešťanov, ale aj iniciatívy a plány, ktoré ovplyvnia dianie v celom hlavnom meste. Podcast zo Starého Mesta vám prinášajú Staromestské noviny a je súčasťou webového portálu staromestske.sk.

Najnovšie podcasty na Anchor.fm