Staromestská aplikácia na nahlasovanie vrakov má rok

Vlani v marci spustilo Staré Mesto aplikáciu na nahlasovanie vrakov. Obyvateľom umožňuje jednoducho nahlásiť auto, ktoré je podľa nich vrakom, a posunúť ho na riešenie miestnemu úradu. O preverovanie a riešenie tohto typu podnetov sa stará oddelenie životného prostredia, vďaka šikovnej aplikácii – a spolupráci obyvateľov a úradu – sa vlani podarilo z ulíc Starého Mesta odstrániť až 46 vrakov.

Aplikácia sa osvedčila,“ potvrdila Lenka Uzsáková zo staromestského oddelenia životného prostredia. „Sprehľadňuje situáciu nám aj obyvateľom, keďže na interaktívnej mape vidia, či v nej už je alebo nie je auto, ktoré sa chystajú nahlásiť. A tiež to, v akom štádiu riešenia sa nachádza.“ Podľa Uzsákovej takto úradu menej unikajú staré autá a ľudia zas nemusia pátrať, na koho sa obrátiť, ak nejaké viditeľne nepoužívané vozidlo objavia.

Aplikácia je funkčná na mobile (je súčasťou bezplatnej aplikácie SOM Staré Mesto, nájdete ju pod tlačidlom Napíšte starostke – Autovrak) aj v počítači (na staremesto.sk v module Autovraky), kde je k dispozícii aj galéria nahlásených vrakov.

Zdĺhavý proces

Od nahlásenia po odstránenie vraku môže ubehnúť aj niekoľko mesiacov. Správca cesty totiž musí dodržať zákonný postup – teda zistiť majiteľa vozidla (v súčinnosti s políciou) a následne ho vyzvať na odstránenie auta. Majiteľ má na to čas šesťdesiat dní, ak to nespraví, auto na svoje náklady nechá odtiahnuť mestská časť. Nie každé auto, ktoré stojí na ulici dlho, musí byť vrakom. Zákon za vrak považuje iba auto, ktoré nemá platnú technickú a emisnú kontrolu, alebo je viditeľné zničené a znečisťuje okolie – napríklad vytekajúcim olejom.

Kontrolu áut skomplikovala skutočnosť, že od 1. júla 2021 už vodiči nemajú na aute nálepku zo stanice technickej kontroly s jasne vyznačenou platnosťou. Nahradila ju – tak ako diaľničnú nálepku – „virtuálna nálepka“. „Či má auto platnú technickú a emisnú kontrolu si môžete overiť cez internet na stkonline.sk,“ radí Lenka Uzsáková.

Problémové dedičstvo

Staré Mesto sa snaží okamžite riešiť každý nahlásený vrak. Niekedy to však okolnosti skomplikujú. Napríklad, ak majiteľ auta zomrel a neprebehlo dedičské konanie. „Okresný úrad nám poradil, aby sme v takýchto prípadoch kontaktovali okresný súd s požiadavkou na stotožnenie potenciálnych dedičov a od každého zistili, čo s autom,“ hovorí L. Uzsáková. „To je však uskutočniteľné len vtedy, ak sa dediči dohodnú a ak sa s nimi dokážeme spojiť. Aj teraz riešime takýto prípad – dediči sú v zahraničí a nekomunikujú. A auto ich otca chátra na ulici a zaberá parkovacie miesto.“

Zrýchlenie odťahov. Alebo nie?

Vraky sú problémom každej mestskej časti, Staré Mesto, kde je obrovský problém s parkovaním to pociťuje obzvlášť silno. S riešením situácie sa snažia pomôcť aj poslanci slovenského parlamentu. V máji 2021 napríklad vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke, ktorá umožňuje správcovi cesty odstrániť očividný vrak. No iba vtedy, ak je technická a emisná kontrola neplatná minimálne 6 mesiacov a nie je možné identifikovať majiteľa. „V tomto prípade však stačí, ak má auto na skle nalepenú starú diaľničnú nálepku s evidenčným číslom a už sa naň táto novela nevzťahuje. A je potrebné absolvovať celý proces,“ upozorňuje Lenka Uzsáková.

Vybavia to za vás

Podľa skúseností oddelenia životného prostredia mnohé vraky majitelia nechávajú „na starosť“ mestskej časti preto, lebo si myslia, že ich likvidácia je komplikovaná a drahá. V skutočnosti je to však pre súkromnú osobu oveľa jednoduchšie a lacnejšie ako pre mestskú časť. Túto službu ponúkajú viaceré spoločnosti (ich zoznam nájdete na staremesto.sk, cena sa pohybuje okolo 20 eur, pričom všetky náležitosti – vrátane odtiahnutia auta a jeho odhlásenia z evidencie – vybavia za majiteľa. (maca)