POZVÁNKA: Domov pre Ukrajinu

Divadlo Nová scéna a Slovenská humanitná rada organizujú dňa 8. marca 2022 v priestoroch bratislavskej Starej tržnice charitatívnu zbierku a divadelné predstavenie Domov (kde je ten tvoj?) v prospech ľudí utekajúcich pred vojnou z Ukrajiny. Po celý deň od 9.00 hod. do 19.00 hod. môžu obyvatelia Bratislavy prinášať materiálnu pomoc určenú predovšetkým najzraniteľnejším osobám  –  matkám s malými deťmi.

Divadlo Nová scéna a Slovenská humanitná rada sa obracajú na všetkých ľudí dobrej vôle, aby podali pomocnú ruku ľuďom z Ukrajiny, ktorí sú umiestnení v utečeneckých táboroch na území Slovenska. Ako hovorí prezident Slovenskej humanitnej rady, ktorá združuje  humanitné a charitatívne organizácie, občianske združenia a nadácie pôsobiace v sociálnej oblasti, Peter Devínsky, pomoc je nevyhnutná: „Kríza, ktorá momentálne je, bude dlhodobým procesom a bude naďalej potrebné starať sa o základné potreby ľudí z Ukrajiny, ktorí zostanú na Slovensku. Preto budeme vďační za všetok materiál, ktorí obyvatelia Bratislavy do Starej tržnice donesú. V týchto dňoch potrebujeme najmä: hygienické a dezinfekčné potreby, plienky, prenosné detské postieľky, detské fľaše, cumlíky, variče na mlieko pre deti, kaše a mlieka pre deti, trvanlivé potraviny.“

Zástupcovia Slovenskej humanitnej rady garantujú, že všetky dary, odovzdané do ich rúk, budú najneskôr do troch dní odovzdané do rúk tých, ktorí to skutočne potrebujú.

Zbierky sa osobne zúčastnia a podporia ju umelci nielen z Divadla Nová scéna.

Odmenou darcom, ktorí prispejú do zbierky, bude nielen dobrý pocit z pomoci, symbolická stužka, ale aj pozvanie na večerné predstavenie DOMOV (kde je ten tvoj?) Divadla Nová scéna. Inscenácia, ktorá mala v Divadle Nová scéna premiéru pred necelými štyrmi rokmi, vznikla ako reakcia na utečeneckú krízu, ktorá od roku 2015 zasiahla svet. Vznikla dramatizáciou útlej knižky dánskej spisovateľky Jane Tellerovej Vojna – predstav si, že by bola tu a zobrazuje, čím všetkým si prechádzajú ľudia, ktorí sú kvôli vojnovému konfliktu nútení opustiť svoje domovy a utiecť do inej krajiny, inej kultúry. Nikto z tvorcov ani z dvojice účinkujúcich Dávid Hartl a Michal Candrák nemohol tušiť, že bude, bohužiaľ, taká aktuálna v týchto dňoch. S nápadom spojiť pomoc utečencom s týmto divadelným predstavením prišiel režisér Svetozár Sprušanský: „Divadlo vraj dokáže meniť človeka. A svet… Nikdy som tomuto tvrdeniu až tak príliš neveril. Ale čomu stále verím, že divadlo dokáže človeka poľudšťovať. Robiť ho empatickým, citlivejším, možno aj spokojnejším. Divadlo dokáže ľuďom prinášať pozitívnu energiu, rozptýlenie, zamyslenie, iný, ten zaujímavejší a farebnejší pohľad na svet a na seba v ňom. A dnes by divadlo mohlo svojou omrvinkou pomôcť ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Podať im pomocnú ruku. Tak prečo to neurobiť?

Po predstavení bude nasledovať beseda s pracovníkmi Slovenskej humanitnej rady a Migračného úradu MVSR o ich bezprostredných skúsenostiach so situáciou na východnej hranici Slovenska a o konkrétnej pomoci utečencom.

Na projekte DOMOV PRE UKRAJINU spolupracovali viaceré organizácie a samosprávy: Migračný úrad MV SR, UNHCR, Bratislavský samosprávny kraj, Hlavné mesto SR Bratislava, Mestská časť Bratislava 1 – Staré Mesto, občianska iniciatíva Mier Ukrajine, Aliancia Stará tržnica a projekt mediálne podporila Televízia TA3.