PODCAST: Staré Mesto pomáha Ukrajine

Vypočujte si piatu epizódu Podcastu zo Starého Mesta, ktorý pre vás pripravujú Staromestské noviny. V relácii priblížime aktuálne kroky samosprávy v súvislosti s dianím na Ukrajine. Pozrieme sa aj na novozavedené spádové materské školy v mestskej časti. Počúvať pozýva Martina Karmanová.

Počúvajte na >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty Anchor.fm |RSS

Celý svet obrátil svoju pozornosť k Ukrajine. Samosprávy nie sú výnimkou. Organizujú zbierky oblečenia, spacákov, hygienických potrieb či trvanlivých potravín. Humanitárna pomoc je teraz pre Ukrajincov, ktorí utekajú pred vojnou kľúčová. Rovnako dôležité je aj jasné deklarovanie, kde v konflikte stojíme. Staré Mesto urobilo rázne  kroky v oboch oblastiach – humanitárnej aj postojovej. Viac v rozhovore so starostkou Starého Mesta  Zuzanou Aufrichtovou.

Poslanci na ostatnom zastupiteľstve schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o určení spádových materských škôl.  V podstate sa zaviedlo to, čo už dávno platí pre základné školy, a teda prioritné prijímanie detí do škôlok podľa miesta bydliska. O tom, ako to ovplyvní prijímanie detí do materských škôl hovorí vedúca oddelenia školstva na miestnom úrade Bratislava-Staré Mesto Zuzana Zimenová.

Krátky prehľad správ
  • Staré Mesto začalo s revitalizáciou zóny Panenská a to rozsiahlou obnovou Soferových schodov, ktoré spájajú Zámockú a Svoradovu ulicu. Rekonštrukcia schodov by mala byť ukončená v apríli, všetky kroky aj rekonštrukčné práce robí mestská časť pod dohľadom pamiatkarov. Projekt revitalizácie zóny Panenská a okolie bude ďalej pokračovať obnovou Konvetnej ulice. Práce začnú  tento mesiac.
  • Hranicu parkoviska a nového chodníka na zrekonštruovanej Blumentálskej ulici mestská časť  vyznačila stĺpikmi. K tomuto riešeniu pristúpila po tom, čo začali pribúdať prípady problémových vodičov, ktorí si cestu z improvizovaného parkoviska na Vazovovej skracovali cez nový chodník.  Na Blumentálskej pribudlo aj niekoľko stromov – platanov, ktoré nahradili poškodené, život ohrozujúce jedince, ale aj trávnatá plocha pozdĺž chodníka a cyklotrasy, ktorú na jar skrášlia kvetinové záhony.
  • V Starom Meste by mal pribudnúť Park Antona Srholca. Toto pomenovanie by mohol dostať verejný priestor na Radlinského ulici pred Finančným riaditeľstvom ohraničený ulicou Vazovovou a farským Kostolom Nanebovzatia Panny Márie (Blumentál). Návrh na februárovom miestnom zastupiteľstve jednomyseľne schválili staromestskí poslanci, odobriť ho ešte musí bratislavské mestské zastupiteľstvo.
  • Staré Mesto má nočného inšpektora. Nočný inšpektor sa priorite zameriava na riešenie situácií, ktoré súvisia s rušením nočného kľudu, a to nielen na terasách gastroprevádzok. Kontroluje aj povolenia na zabratie verejného priestranstva a je oprávnený dávať blokové pokuty do výšky 33 eur. Zároveň dohliada na poriadok v Medickej záhrade.
  • Chodník na pešej zóne, na uliciach Rybárska brána a Laurinská neskončí v súkromných rukách. Vedenie Starého Mesta bolo zásadne proti aukcii, ktorú na toto územie vyhlásil
  • Okresný úrad ako správca majetku. Staré Mesto preto operatívne oslovilo Okresný úrad Bratislava a rokovalo s ním o zrušení aukcie. Rokovania boli úspešné, okresný úrad dražbu stopol a chodník tak nateraz zostáva majetkom štátu. 
  • Nezisková organizácia Dobrý dom, ktorú založila mestská časť Bratislava-Staré Mesto,  vyhlasuje dotačnú výzvu. Žiadatelia v oblasti humanitárnej starostlivosti a sociálnej pomoci, ale aj z oblasti vzdelávania a výchovy môžu získať až 3 000 eur. Celkovo si neziskové organizácie či občianske združenia môžu rozdeliť až 32-tisíc eur. Žiadosti treba odoslať do konca apríla. Viac informácií nájdu žiadatelia na stránke www.dobry-dom.sk
  • A menšia kuriozita na záver. V magický dátum, v utorok 22. 2. 2022 si v Zichyho paláci povedalo áno až dvanásť párov. Utorky sú ako svadobné dni veľmi zriedkavé, no magické dátumy ako tento sú medzi snúbencami vo všeobecnosti veľmi obľúbené.

Viac informácií o dianí mestskej časti nájdete na facebookovej stránke Staré Mesto-srdce Bratislavy, na portáli staromestske.sk. alebo v mobilnej aplikácii Staré Mesto. 

Podcast zo Starého Mesta – Chceme k vám byť bližšie. Vysvetľovať dianie v komunálnej politike, prezentovať fakty, hovoriť o dianí v srdci hlavného mesta, v Starom Meste. Toto všetko so zaujímavými ľuďmi, ktorí chcú robiť veci efektívne a systémovo. Priblížime témy zastupiteľstiev Starého Mesta, ale aj magistrátu, prinesieme aktuality z mestskej časti Staré Mesto, rozoberieme témy, ktoré sa dotýkajú bežného života Staromešťanov, ale aj iniciatívy a plány, ktoré ovplyvnia dianie v celom hlavnom meste. Podcast zo Starého Mesta vám prinášajú Staromestské noviny a je súčasťou webového portálu staromestske.sk.

Najnovšie podcasty na Anchor.fm