PODCAST: O rozpočte, investíciách a externých zdrojoch

Vypočujte si štvrtú epizódu Podcastu zo Starého Mesta, ktorý pre vás pripravujú Staromestské noviny. V relácii priblížime aktuálne schválený rozpočet mestskej časti, investičné plány, ale aj financovanie samosprávy z takzvaných externých zdrojov – eurofondov, ktoré výrazne pomáhajú oblasti školstva a životného prostredia. Počúvať pozýva Martina Karmanová.

Počúvajte na >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | Anchor.fm |RSS

Staré Mesto bude v nasledujúcom roku hospodáriť s viac ako 28 miliónmi eur. Rozpočet je vyrovnaný, nastavený ako rozvojový. Prednosta Starého Mesta Martin Mlýnek priblíži nielen koľko peňazí dostanú jednotlivé oblasti, ale aj ako funguje samotné financovanie samosprávy.

Nový verejný priestor na nábreží, nadstavba základnej školy Dubová či rekonštrukcia Staromestského archívu. Staré Mesto čaká rušný rok. Viac v rozhovore o plánoch a investíciách mestskej časti so starostkou Starého Mesta Zuzanou Aufrichtovou. Staré Mesto získalo za uplynulé tri roky z eurofondov takmer päť miliónov eur. Ako fungujú dotácie, a čo všetko môže z externých zdrojov samospráva financovať priblíži vedúca oddelenia stratégie a projektového riadenia Lucia Lanáková.

Krátky prehľad správ
  • Mestská časť Bratislava-Staré Mesto vyhlásila verejnú anonymnú výtvarnú súťaž návrhov na protokolárne miesto Hrob neznámeho vojaka. Do súťaže sa môže zapojiť fyzická alebo právnická osoba, jednotlivec alebo kolektív autorov. Hrob neznámeho vojaka by mal vzniknúť na Rázusovom nábreží, medzi parčíkom a ikonickou budovou Propelleru. Návrhy treba doručiť do 21. marca 2022.
  • Staromešťanov je 46 080. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu, ktorý v januári zverejnil presné dáta zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. Dáta zo sčítania ukazujú, že Staré Mesto patrí k najlepšie sčítaným bratislavským mestským častiam. V porovnaní s predchádzajúcim sčítaním zaznamenala mestská časť takmer dvadsaťpercentný nárast počtu obyvateľov. Potvrdilo sa, že Staré Mesto je z hľadiska vekovej štruktúry obyvateľstva jednou z najstarších bratislavských mestských častí. V priebehu rokov podiel seniorov v mestskej časti narástol, kým v roku 2011 žilo v Starom Meste takmer 7 800 Staromešťanov vo veku 65+, v roku 2021 je ich v tejto vekovej kategórii skoro 10-tisíc. Zaujímavosťou je aj nárast počtu obyvateľov sto- a viacročných: v roku 2011 boli v tejto vekovej kategórii štyria Staromešťania, dnes ich je až sedemnásť.
  • Chodník na pešej zóne na uliciach Rybárska brána/Laurinská je v aukcii. Pozemok je vo vlastníctve štátu. Predstavitelia Starého Mesta sú presvedčení, že by verejná komunikácia nemala skončiť v súkromných rukách, preto o vlastníctve pozemku začali komunikovať s jeho správcom – Okresným úradom Bratislava. Na najbližšom miestnom zastupiteľstve, ktoré bude 15. februára poslanci predložia návrh na odkúpenie parcely mestskou časťou vo verejnom záujme.
  • Staré Mesto prostredníctvom dotácie podporilo chránenú krajčírsku dielňu občianskeho združenia Klub Donna Rosi. Združenie spolupracuje s odborníkmi z oblasti fyzioterapie a rehabilitácie. Spolu vytvorili sadu inovatívnych ochranno-rehabilitačných pomôcok, ktoré skvalitnia a spríjemnia život klientom zariadení sociálnych služieb v Starom Meste.
  • Mestská časť Bratislava-Staré Mesto vyhlásila výzvy na prideľovanie dotácií, rozdeliť môže takmer 90-ticíc eur. Najvyššiu podporu môžu žiadatelia získať zo Staromestskej dotačnej schémy, v rámci ktorej je na podporu projektov v štyroch oblastiach vyčlenených 61 600 eur. Finančne sa podporia projekty z oblasti kultúry, sociálnej starostlivosti, životného prostredia a školstva. Ďalších takmer 30-tisíc eur môžu neziskové organizácie a občianske združenia získať prostredníctvom takzvaných Malých dotácií a Individuálnej dotácie starostky.

Viac informácií o dianí v Starom Meste nájdete na facebookovej stránke Staré Mesto-srdce Bratislavy, na portáli staromestske.sk alebo v tlačených Staromestských novinách. Reportáže nájdete na youtubovom kanáli Staromestských novín.

Podcast zo Starého Mesta – Chceme k vám byť bližšie. Vysvetľovať dianie v komunálnej politike, prezentovať fakty, hovoriť o dianí v srdci hlavného mesta, v Starom Meste. Toto všetko so zaujímavými ľuďmi, ktorí chcú robiť veci efektívne a systémovo. Priblížime témy zastupiteľstiev Starého Mesta, ale aj magistrátu, prinesieme aktuality z mestskej časti Staré Mesto, rozoberieme témy, ktoré sa dotýkajú bežného života Staromešťanov, ale aj iniciatívy a plány, ktoré ovplyvnia dianie v celom hlavnom meste. Podcast zo Starého Mesta vám prinášajú Staromestské noviny a je súčasťou webového portálu staromestske.sk.

Najnovšie podcasty na Anchor.fm