FOTOGALÉRIA: Vianočná atmosféra v Starom Meste

Kým v minulom roku bola pre pandémiu a zákaz vychádzania výzdoba v meste skromnejšia, tento rok samospráva investovala do novej, resp. repasovanej, svetelnej výzdoby, ktorá vo vianočnom čase zlepšuje ľuďom náladu. Vyzdobené je historické centrum Starého Mesta (napríklad ulice Laurinská, Michalská, Ventúrska, Hviezdoslavovo námestie), novinkami sú svetelná výzdoba Vajanského nábrežia a Rázusovho nábrežia, vianočný strom pri Propelleri a nové jezuliatko v betleheme na Hviezdoslavovom námestí.

Vajanského a Rázusovo nábrežie

Najväčšou novinkou je výzdoba nábrežia,“ hovorí starostka Zuzana Aufrichtová a dodáva: „Kompletne ju pripravili Technické služby Starého Mesta. Túto novú lokalitu sme zvolili z dvoch dôvodov. Chceli sme obyvateľom a návštevníkom aspoň trochu vynahradili skutočnosť, že sme boli kvôli lockdownu nútení zrušiť Staromestské vianočné trhy a chceli sme priniesť viac radosti a viac vianočnej atmosféry do mesta, zlepšiť náladu ľudí unavených ťažkou situáciou. Druhým dôvodom výberu lokality je to, že nábrežiu vraciame život, je to miesto, kde sa konajú koncerty a výstavy, stojí tu Propeller a odteraz tu bude bývať aj druhý staromestský stromček.

Výzdoba na nábreží pozostáva z piatich samostatných inštalácií, vyzdobené sú tu aj stromy a inštalované dve svetelné vianočné brány. Tie mali pôvodne slúžiť ako vstupné brány na Staromestské trhy, keďže sa však trhy nekonajú, využitie našli na nábreží. Špeciálne pre deti je určený vianočný kútik s medveďmi neďaleko Propellera.

Stromček pri Propelleri

Na vynovenom Rázusovom nábreží stojí druhý staromestský vianočný strom. Je akousi protiváhou veľkého tradičného vianočného stromu na Hviezdoslavovom nábreží. Veľkosťou a výzdobou korešponduje s mierkou nábrežia a s jednoduchým funkcionalistickým Propellerom. Autorkou výzdoby stromčeka je slovenská výtvarníčka Nina A. Šošková. Jeho výzdoba je minimalistická, stromček zdobia jednoduché symboly žltých sĺnc a bielych mesiacov. „Žlté a biele ozdoby sa na ňom striedajú rovnako, ako sa strieda deň s nocou,“ hovorí o koncepte autorka a roztočené kruhy prirovnáva k večnému kolobehu života. Žlté a biele roztočené kruhy prinášajú na nábrežie žiaru, čistotu a jednoduchosť, teplo a nádej.

Betlehem na Hviezdoslavovom námestí

Výzdoba Hviezdoslavovho námestia sa, naopak, nesie v tradičnom duchu. Dominuje jej nádherne vyzdobený statný, vyše dvanásť metrov vysoký smrek pichľavý modrý. V jeho tesnej blízkosti je betlehem s novým jezuliatkom. Figúrku minulý rok niekto odniesol, tento rok ju pre Staré Mesto vyrezal z dreva bútľavej vŕby bratislavský ľudový rezbár. Mestskej časti ju daroval.

Hviezdoslavovo námestie. FOTO - Barbora Jančárová
Hviezdoslavovo námestie. FOTO SN – Barbora Jančárová
Drevený betlehem na Hviezdoslavovom námestí. FOTO SN - Barbora Jančárová
Drevený betlehem na Hviezdoslavovom námestí. FOTO SN – Barbora Jančárová
Jezuliatko z vŕbového dreva v staromestskom betleheme. FOTO SN - Barbora Jančárová
Jezuliatko z vŕbového dreva v staromestskom betleheme. FOTO SN – Barbora Jančárová
Autor figúrky jezuliatka s vnukom. FOTO - archív
Autor figúrky jezuliatka s vnukom. FOTO – archív
Svetelná brána na Vajanského nábreží. FOTO - Bratislavské noviny
Svetelná brána na Vajanského nábreží. FOTO – Bratislavské noviny
Svietiace stromy na Vajanského nábreží. FOTO - Bratislavské noviny
Svietiace stromy na Vajanského nábreží. FOTO – Bratislavské noviny
Vianočný strom na Rázusovom nábreží. Na foto autorka Nina A. Šošková. FOTO - archív
Vianočný strom na Rázusovom nábreží. Na fotografii autorka Nina A. Šošková. FOTO – archív