PODCAST: Pomoc slabším a kultúra v pandemickom advente

Vypočujte si tretiu epizódu Podcastu zo Starého Mesta, ktorý pre vás pripravujú Staromestské noviny. Stručný prehľad noviniek z našej mestskej časti plus dve témy, o ktorých hovoríme s hosťami. Keďže sa zvianočnieva v tejto časti podcastu trochu zvoľníme. Tentokrát priblížime ľudí, ktorí svojou prácou napĺňajú Staré Mesto ľudskosťou a pozitívnymi zážitkami z oblasti kultúry. Počúvať pozýva Martina Karmanová.

Počúvajte na >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | Anchor.fm |RSS

V polovici decembra sa konalo posledné tohtoročné miestne zastupiteľstvo. Poslanci na ňom schválili jeden z najdôležitejších zákonov pre samosprávu – rozpočet mestskej časti na rok 2022. Zhodli sa aj na novej úprave otváracích hodín prevádzok v Starom Meste.

V druhej časti podcastu sa budeme sa rozprávať o veciach, ktoré k tomuto obdobiu roka patria viac ako inokedy – o pomoc najzraniteľnejším Staromešťanom. Dlhodobo a koncepčne sa jej venuje tím pracovníkov z  oddelenia inklúzie, sociálnych vecí a kultúry. Čo všetko robia priblíži vedúca tohto oddelenia Janka Langová.

Janka Langová
Janka Langová

Koncerty, výstavy, divadelné predstavenia … to je niečo, čo napĺňa – poteší každého milovníka kultúry. Pandémia však už druhý rok ťažko skúša umelcov aj organizátorov kultúrnych podujatí, ktorí musia často na poslednú chvíľu improvizovať, oželieť divácku atmosféru a uspokojiť sa aspoň s pódiom zasadeným do online priestoru. O kultúrnych aktivitách v Starom Meste sa porozprávam so šéfkou referátu kultúry a kultúrnych činnosti Ľubicou Hustou. 

Ľubica Hustá
Ľubica Hustá
Krátky prehľad správ
  • Poslanci schválili rozpočet Starého Mesta na nasledujúce obdobie vo výške 28 miliónov eur. 
  • Nočný život v centre hlavného mesta neutíchne. Vyplýva to zo všeobecne záväzného nariadenia o otváracích hodinách prevádzok v Starom Meste. O novom VZN poslanci rokovali po niekoľkých verejných diskusiách s občanmi a majiteľmi prevádzok, ktoré pripravila samospráva. Mestská časť zároveň zriadila pozíciu nočného inšpektora verejného poriadku.
  • Prevádzky, ktoré poskytujú pohostinské služby by mali byť otvorené od nedele do štvrtka v čase od šiestej ráno do polnoci, a od piatka do soboty do druhej hodiny nasledujúceho dňa. Diskotéky môžu fungovať od nedele do štvrtka od šestnástej do polnoci a od piatka do soboty do tretej ráno. Exteriérové sedenia a terasy môžu byť otvorené každý deň od šiestej ráno do polnoci. Predaj jedla cez okienko môže fungovať do polnoci, herne od desiatej doobeda do desiatej večer. Nové pravidlá budú platiť od januára 2022.
  • Staré Mesto získalo z Ministerstva investícií regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky , viac ako dva a pol milióna  eur na nadstavbu základnej školy Dubová. Nadstavbou škola získa šesť nových kmeňových tried, tri špecializované učebne, ale aj päť kabinetov pre pedagógov. Stavebné práce začnú na jar 2022. Už tento rok v septembri Staré Mesto v areáli školy vybudovalo nové multifunkčné ihrisko.
  • Mestská časť vymenila asfaltovú vozovku na Šulekovej ulici. Urobila tak v spolupráci so spoločnosťou SPP – distribúcia akciová spoločnosť, ktorá na Šulekovej ulici kompletne zrekonštruovala plynárenskú infraštruktúru.

Viac informácií o dianí v Starom Meste nájdete na facebookovej stránke Staré Mesto – srdce Bratislavy, na portáli staromestske.sk alebo v tlačených Staromestských novinách. Reportáže nájdete na youtubovom kanáli Staromeské noviny.

Podcast zo Starého Mesta – chceme k vám byť bližšie. Vysvetľovať dianie v komunálnej politike, prezentovať fakty, hovoriť o dianí v srdci hlavného mesta, v Starom Meste. Toto všetko so zaujímavými ľuďmi, ktorí chcú robiť veci efektívne a systémovo. Priblížime témy zastupiteľstiev Starého Mesta, ale aj magistrátu, prinesieme aktuality z mestskej časti Staré Mesto, rozoberieme témy, ktoré sa dotýkajú bežného života Staromešťanov, ale aj iniciatívy a plány, ktoré ovplyvnia dianie v celom hlavnom meste. Podcast zo Starého Mesta vám prinášajú Staromestské noviny a je súčasťou webového portálu staromestske.sk.

Najnovšie podcasty na Anchor.fm