Lokálne, umelecké a hodnotné suveníry v Propelleri

Toto je obdobie náročné pre všetkých a osobitne ťaživo dopadá na ľudí pôsobiacich v oblasti kultúry a obchodu. Na pomedzí oboch sa pohybuje platforma suvenir_contemporary art & craft, ktorá poskytuje priestor a podporu slovenským umelcom tvoriacim originálne suveníry. Tie sú inšpirované lokálnymi tradíciami a ak vás tieto drobné originálne umelecko-remeselné lahôdky lákajú, zastavte sa do 29. decembra v Propelleri; možno práve tu nakúpite krásne darčeky.

Decembrový pop-up store bude v Propelleri na Rázusovom nábreží otvorený do konca tohto roka. S cieľom podporiť lokálnu tvorbu a domácu ekonomiku poskytla platforme suvenir_contemporary art & craft priestor staromestská nezisková organizácia Dobrý dom. „Mňa osobne tento koncept nadchol a myslím si, že tieto umelecké suveníry s funkcionalistickou budovou Propelleru zaujímavo komunikujú,“ hovorí o dočasnom galerijno-obchodnom projekte starostka Zuzana Aufrichtová. „Obchod ide v režime okienkového predaja, resp. výdajne eshopu, čo je veľká škoda, ale lockdown priniesol obmedzenia a my ich plne rešpektujeme.“

Lockdown, galerijný výklad a výdajňa cez okienko

Funkcionalistický priestor sa na jeden mesiac premenil na galerijný výklad a výdajňu eshopu platformy. V ponuke je dobrá káva a malé občerstvenie cez okienko. Otvorené je denne od 11.00 do 19.00 hod. 

Decembrový pop-up store v Propelleri. FOTO - Suvenir
Decembrový pop-up store v Propelleri. FOTO – Suvenir
Inšpiráciou boli Čičmany

K myšlienke vytvorenia hodnotných umeleckých suvenírov inšpirovali zakladateľku projektu Ninu A. Šoškovú, letá strávené na rodičovskej chalupe v Čičmanoch. Práve tam si uvedomila, že turisti a návštevníci túžia po originálnom, autentickom suveníre. Keď sa stala výtvarníčkou, realizácia projektu nadobúdala čoraz konkrétnejšie kontúry.

Ako výtvarníčku ma hnevalo, že turisti si od nás odnášali suveníry z pásovej výroby. Preto som rozbehla projekt, v rámci ktorého sa snažím dostať lokálne umenie bližšie k ľuďom. Spolupracujem s umelcami, spolu vytvárame umelecké suveníry, ktoré sú autorským dielom a zároveň reprezentujú našu krajinu s hodnotou. Slovensko má tak jedinečnú možnosť dobehnúť zvyšok Európy v predaji a podpore originálnych dizajnových predmetov,“ hovorí Nina, ktorá verí, že vieme turistom ponúknuť hodnotnejšie predmety ako tričko s nápisom I love Partyslava alebo magnetku s pivom – oboje vyrobené v Číne.

Suveníry z Turca

Autormi suvenírov sú umelci a dizajnéri, ktorí sa pri tvorbe inšpirujú buď konkrétnym slovenským regiónom, alebo nejakou špecifickou umeleckou tradíciou. Suveníry z najnovšej kolekcie predstavujú súčasné adaptácie umeleckých tradícií regiónu Turiec a ich autormi sú takí umelci, ako napríklad vytvorili ich napríklad dizajnér Patrik Illo, šperkárka Hana Kašičková, keramikárka Markéta Nováková alebo mladá dizajnérska značka Sugaar & Sugaar.

Autorka projektu Nina A. Šošková
Autorka projektu Nina A. Šošková
Decembrový pop-up store v Propelleri. FOTO – Suvenir
Dobrý dom
Priestory v Propelleri poskytla projektu staromestská nezisková organizácia Dobrý dom.