Partia susedov si zveľadila dvor medzi domami

Deti sa tam hrávali, mamy vešali bielizeň, starí rodičia venčili psy a debatovali pri cigaretke. V Starom Meste takýchto vnútroblokov a dvorov nájdete desiatky. Žiaľ, väčšina z nich je pomerne zanedbaná. Obmedzený rozpočet samospráve neumožňuje dvory zveľaďovať, dokáže ich len udržiavať v ako-tak zodpovedajúcom stave. V tom lepšom prípade sa o ne starajú obyvatelia. Niektorí sa rozhodli vnútrobloky zmeniť na parkovisko vyhradené pre susedov, niektorí pridali aj ihrisko, ale dvor uzavreli. Sú však aj dvory, ktoré ich užívatelia upravili nielen pre seba, ale aj pre ostatných. Toto je príbeh jedného z nich.

Granty aj crowdfunding

Všetko sa to začalo slivkovým koláčom. Priniesol ho Dušan Martinčok, ktorý mal pocit, že by bolo fajn, keby už so susedmi v dome, kde býval, nechodili okolo seba ako zombíci, ale začali spolu koexistovať ako normálna partia z jedného dvora. Ten dvor tam náhodou naozaj bol a ponúkal ohromné možnosti, aj keď to sa ukázalo až neskôr, keď sa už susedia, začali stretávať celkom pravidelne. Založili dokonca občianske združenie Susedia na dvore.

Komunita vo vnútrobloku medzi ulicami Povraznícka – Björnsonova – Záhrebská sa postupne rozrastala a rovnako sa rozrastali aj podujatia, ktoré susedia organizovali. Koncerty, knižné kluby, burzy, premietania, bazáre… No a keďže to boli ľudia kreatívni, povedali si, že by bolo dobré ten dvor aj vylepšiť. „Vyplynulo to prirodzene. Postupne sme získali malé granty, skúšali sme aj crowdfunding a vyvrcholením našich snáh bola účasť v súťaži Nech žije náš dvor,“ približuje Dušan Martinčok. Dušan je dušou dvora a asi nikto z komunity by nebol proti tvrdeniu, že práve on má leví podiel na tom, že vnútroblok na Záhrebskej dnes žije čulým susedským životom.

Vnútroblok Povraznícka – Björnsonova – Záhrebská po dokončení prvej fázy revitalizácie. FOTO - YIT
Vnútroblok po dokončení prvej fázy revitalizácie, rok 2020. FOTO – YIT
Participácia je dôležitá

Súťaž Nech žije náš dvor vyhlásila spoločnosť YIT v decembri 2018. Zapojilo sa do nej 25 súkromných či verejných dvorov, z toho štyri zo Starého Mesta. Susedia na dvore plánovali vylepšiť časť dvora, kde bolo staré, zanedbané pieskovisko.

Výsledky boli vyhlásené v lete 2019, Susedia na dvore získali druhú cenu – zabezpečenie projektovej dokumentácie v hodnote 5 000 eur a mentoring, ktorý „spočíval v tom, že ľudia z YIT nám odprezentovali skúsenosti z iných dvorov, kde už takéto súťaže prebehli a oni pri nich stáli. Poradili nám, čo treba urobiť, čomu sa treba vyhnúť, na čo netreba zabudnúť,“ približuje D. Martinčok. No mnohé vedeli aj sami, napríklad, že musia urobiť participáciu so susedmi.

Architekt priniesol nákresy s návrhmi úprav a pýtali sme sa ľudí, ako to vidia, oni, čo sa im tam páči, nepáči, čo im na tom návrhu chýba, vadí, čo by chceli pozmeniť,“ hovorí Dušan Martinčok a dodáva, že ho trochu sklamala nízka účasť obyvateľov (a to aj napriek rozsiahlej „informačnej kampani“), keďže išlo o dosť podstatnú vec. „Zmien napokon nebolo až tak veľa (aj keď mnohé požiadavky prišli následne od tých, čo na stretnutie neprišli) a zväčša išlo o samé podnetné veci. Napríklad na lavičky pribudli opierky, ktoré ocenili najmä starší ľudia z dvora,“ dodáva Dušan.

YIT chystá manuál | Spoločnosť YIT finalizuje Manuál na obnovu dvorov, ktorý bude akýmsi návodom na to, ako do príbehu dvora participatívnym spôsobom zapojiť všetkých obyvateľov, ako navigovať povoľovací proces, ale aj ako fundraisovať. „Naším cieľom je odovzdať know-how, ktoré sme za roky pôsobenia získali na mnohých našich existujúcich projektoch po Bratislave. Veríme, že tak prinesieme ľuďom alternatívu využitia voľného času, miesto na relax, ale aj priateľstvá, ktoré spoja všetky generácie,“ hovorí generálny riaditeľ YIT Milan Murcko. „Manuál je určite super nápad, lebo niektorí ľudia by sa do toho aj pustili, ale nevedia, ako na to,“ hovorí Dušan Martinčok. Podľa neho by bolo vhodné, aby s podobnou iniciatívou prišla aj samospráva, lebo „veľa ľudí sa desí tej administratívy, toho povoľovania. Bolo by super, keby Staré Mesto ukázalo, ako si s tým poradiť“.

Lavičky s opierkou oceňujú všetci, najmä starší ľudia. FOTO - YIT
Lavičky s opierkou oceňujú všetci, najmä starší ľudia. FOTO – YIT
Realizáciu zbrzdila korona

Akousi „stavbyvedúcou“ projektu sa stala Barbora Reháčková, paradoxne, človek, ktorý v domoch nebýva vo vnútrobloku, ale o ulicu ďalej. Barbora dvor a jeho susedov objavila na materskej, počas prechádzok s dieťatkom. „Zdalo sa mi to tam také pekné, zelené, bezpečné v lete nádherný tieň, vďaka tým našim nádherným stromom, ktoré tam máme. A do toho ostatní ľudia, ostatné mamičky, ostatní susedia, bolo s kým pokecať, necítila som sa sama. Bolo mi jasné, že práve tu chcem tráviť svoj čas,“ spomína Barbora.

Žiaľ, aj tento rozbehnutý projekt, ako mnohé ďalšie, zbrzdila korona. „Nepoddali sme sa tomu, pokračovali sme, no náš harmonogram sa začal posúvať. Firmy, ktoré sme mali naplánované, prehadzovali termíny. Niečo sme ešte spravili sami, brigádnicky, istý čas sa nedalo robiť vôbec nič – a potom sa to zasa postupne uvoľňovalo a my sme pokračovali. Pomaly, po krôčikoch, lebo aj mnohé z toho, čo bolo dohodnuté, už neplatilo,“ spomína Barbora Reháčková s trochou trpkosti.

Vnútroblok pred revitalizáciou, rok 2019. FOTO - YIT
Vnútroblok pred revitalizáciou v roku 2019. FOTO – YIT
Čo si predsavzali, to stihli

Napokon sa však Susedom na dvore predsa len podarilo zrealizovať to, čo si predsavzali. „Pre začiatok sme zo zanedbaného pieskoviska zarasteného kríkmi spravili pekné komunitné miesto. Spravili sme lavičky, drevené pódium, aj kochlíky na kvety – nechceli sme prísť o zeleň, tá je pre nás veľmi dôležitá,“ vypočítava Barbora. „Len jedno mi je ľúto, že sme do tých kochlíkov zatiaľ nestihli nasadiť kvety. Nechceli sme to robiť proti zime, ale verím, že na jar budeme v našich aktivitách pokračovať,“ vraví. S kvetmi im radí pani Betka. „Lebo okrem toho, že revitalizujeme tú jednu časť pieskoviska, tak Duško s Betkou a s ďalšími susedmi sa starajú o jeden krásny záhon, ktorý lemuje cestičku na náš dvor,“ prezrádza Barbora.

Lavička Kristy Bendovej | V jednom z domov vo vnútrobloku medzi ulicami Povraznícka – Björnsonova – Záhrebská bývala aj skvelá slovenská spisovateľka Krista Bendová (Opice z našej police, Osmijankove rozprávky, Dobrodružstvá Samka Klamka). Stále tam žijú jej súčasníčky, s ktorými venčila psy a debatovala; na dvore má spisovateľka dokonca aj svoju lavičku.

Pokračovanie? Je v pláne

Majú ešte v pláne niečo meniť? „Je to tam teraz veľmi pekné, ale keď bude energia, určite by sme išli ešte ďalej. Nám sa tam tá komunita trošku pomenila, máme tam teraz veľa detičiek, tak sme zvažovali, že či ešte z druhej časti toho pieskoviska nespravíme niečo pre deťúrence, napríklad pridáme nejaké hojdacie elementy,“ hovorí Barbora Reháčková.

Dušan Martinčok by zasa rád upravil povrchy a nahradil betón a asfalt vodopriepustným mlatom. Inšpirovala ho kamarátka, ktorá pripravuje podobný projekt vo vnútrobloku v okolí Sibírskej v Novom Meste, ale aj nový dvor v Novej Cvernovke.

No obaja sa najviac tešia na to, keď sa opäť konečne zasa všetci na zrevitalizovanom dvore stretnú. „A nadviažeme na ten náš nádherný program. Mávali sme tam bazáre, literárne okienka, divadielka, súťaže v pečení koláčikov, vymieňali sme si džemy, nikto sa nikoho nebál no tá nešťastná korona medzi ľudí vrazila klin,“ ľutuje Barbora a dodáva: „Už sa teším, keď sa to opäť znormalizuje.“ (maca)

Titulná fotografia: Susedia na dvore. FOTO – YIT

Barbora Reháčková s pani Betkou, ktorá je odborníčkou na zeleň. FOTO - YIT
Barbora Reháčková s pani Betkou, ktorá je odborníčkou na zeleň. FOTO – YIT
Susedia na dvore po vyhlásení výsledkov súťaže spoločnosti YIT Nech žije náš dvor. FOTO - YIT
Susedia na dvore po vyhlásení výsledkov súťaže Nech žije náš dvor v lete 2019. FOTO – YIT