Vynovené Rázusovo nábrežie: žulová dlažba a platany

Priestor medzi Propellerom a parčíkom na Vajanského nábreží je od leta 2021 nanovo vydláždený. Odolná žulová dlažba nahradila poničenú betónovú zámkovú dlažbu. V záujme spríjemnenia klímy na nábreží samospráva vysadila aj dva stomy.

Cieľom úprav je skvalitnenie tohto verejného priestoru, zvýšenie jeho atraktívnosti, ale tiež funkčnosti a bezpečnosti pohybu chodcov v tomto exponovanom mieste – kocky betónovej dlažby sa totiž často uvoľňovali. Zároveň sa dosiahne sa materiálové aj vizuálne zjednotenie prostredia Starého Mesta v tejto lokalite,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Krása aj účelnosť

„Zvolili sme tzv. vejárovú dlažbu, ktorá má hneď viacero výhod. Okrem toho, že takáto dlažba vyzerá pekne, tento spôsob kladenia dlažby sa vyznačuje aj vyššou pevnosťou a odolnosťou v každodennej prevádzke,“ upresnila Z. Aufrichtová. Kamenná dlažba zhotovená zo žulových kociek s rozmerom 6 x 6 centimetrov, pokrýva až 1 800 m2. Prirodzene nadväzuje na už existujúci chodník pri protipovodňovom múre. Novinkou je aj otvor určený na osadenie vianočného stromčeka.

V tieni platanov

Súčasťou projektu, ktorý mestská časť predložila na schválenie aj Krajskému pamiatkovému úradu Bratislava, bola aj výsadba šiestich stromov. Na základe požiadavky KPÚ sa ich počet napokon zredukoval na dva. Obidva budú vysadené v blízkosti Propelleru. „Rozhodli sme sa pre platany, keďže ide o stromy, ktoré dobre reagujú na súčasné klimatické podmienky v Bratislave. Sú pekné aj odolné, rýchlo rastú a tak verím, že čoskoro poskytnú na doteraz nechránenom, v lete často rozpálenom priestore, príjemný tieň,“ povedala Z. Aufrichtová.

Financie z externých zdrojov

Výmena dlažby je financovaná z externých zdrojov, to znamená, že realizácia projektu v hodnote 135-tisíc eur nestála mestskú časť a platiteľov daní žiadne peniaze. Na základe zmluvy o spolupráci ju kompletne zafinancovala spoločnosť Obchodný dom Bratislava, s. r. o. Spoločnosť chcela pôvodne upraviť priestor na Kamennom námestí, no keďže to je súčasťou medzinárodnej architektonickej súťaže Živé námestie, svoj zámer napokon zrealizovala na nábreží.

Žulová dlažba na Rázusovom nábreží je krásna aj účelná. FOTO SN – Barbora Jančárová
Vejárový štýl kladenia kamenných dlaždíc zaručuje trvanlivosť a odolnosť. FOTO SN – Barbora Jančárová
Platany rastú rýchlo a sú veľmi vhodné do mestského prostredia. FOTO SN – Barbora Jančárová
Stromy budú v horúcich mesiacoch poskytovať tieň. FOTO SN – Barbora Jančárová