PODCAST: O otváracích hodinách a o plánoch knižnice

Vypočujte si druhú epizódu Podcastu zo Starého Mesta, ktorý pre vás pripravujú Staromestské noviny. Stručný prehľad noviniek z našej mestskej časti plus dve témy, o ktorých hovoríme s hosťami. Tentoraz rozoberieme nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o otváracích hodinách prevádzok v Starom Meste a porozprávame sa aj fungovaní a plánoch Staromestskej knižnice.

Počúvajte na >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | Anchor.fm |RSS

Po novom by mali byť kaviarne, vinárne, pivárne, bary a aj diskotéky otvorené o hodinu kratšie. Štvrtok bude „krátky deň“.  Teraz sú gastroprevádzky a nočné podniky vo štvrtok otvorené tak, ako cez víkend. Nové pravidlá však nie sú definitívne. Nové VZN, ktoré by malo platiť od januára 2022 bolo nutné prijať čo najskôr, aby sa mestská časť vyhla pokute, ktorá jej hrozila zo strany Protimonopolného úradu. Zároveň však samospráva pracuje na novej verzii nariadenia o otváracích hodinách. Vytvorila aj pracovnú skupinu do ktorej prizvala podnikateľov, obyvateľov Starého Mesta a aj nočného primátora Bratislavy. Spolu chcú nastaviť nielen otváracie hodiny prevádzok, ale aj ich fungovanie čo najefektívnejšie. Tému v podcaste preberáme so starostkou Starého Mesta Zuzanou Aufrichtovou a s nočným primátorom Bratislavy Martinom Královičom.

Staromestská knižnica plánuje zaviesť niekoľko noviniek. Pripravuje sa aj rekonštrukcia pobočky Záhrebská. Rozprávať sa však budeme aj o knihách. Toto všetko s riaditeľkou Staromestskej knižnice Janou Slezákovou. Podcast Zo Starého Mesta pripravila Martina Karmanová.

Riaditeľka Staromestskej knižnice Jana Slezáková. FOTO - SN
Riaditeľka Staromestskej knižnice Jana Slezáková. FOTO – SN
Krátky prehľad správ
  • Poslanci na novembrovom zastupiteľstve schválili ročný prenájom historickej budovy Propelleru na nábreží, ktorý spravuje nezisková organizácia Dobrý dom. V Propelleri tak od marca vznikne predajňa jedinečných dizajnových suvenírov a mini kaviareň. 
  • Zastupiteľstvom prešlo aj spolufinancovanie projektov Moderná knižnica v Starom Meste a Kultúra v Starom Meste. Obidva budú predložené v rámci Integrovaného operačného programu Podpora udržateľnosti a odolnosti kultúrnych inštitúcií v súvislosti s pandémiou COVID. Mestská časť sa zaviazala spolufinancovaním vo výške 10 500 eur v oboch prípadoch. Viac o projekte Moderná knižnica sa dozviete v druhej časti podcastu.
  • V Starom Meste – v historickej časti mesta, na uliciach Krížnej a Šancovej – sa odborne zmeria hluk vo večerných hodinách. Toto meranie bude slúžiť ako podklad pri tvorbe nového VZN o otváracích hodinách prevádzok v Starom Meste.
  • Bratislavské Staré Mesto chce hľadať spôsob, ktorým by sa dalo predchádzať prípadom, keď bytové domy nie je možné dlhé roky skolaudovať a obyvatelia sa stanú rukojemníkmi developerov. Starostke Zuzana Aufrichtovej sa totiž nepozdáva, ako niektorí z nich pristupujú k svojim stavebným zámerom, na čo následne doplatia ľudia. Pripravuje preto podnet, ktorý by riešil záujmy občanov. Konkrétne kroky sú zatiaľ v procese prípravy.
  • Fakulta telesnej výchovy a športu na  Univerzite Komenského v Bratislave v spolupráci so Starým Mestom otvorila v našej mestskej časti Centrum aktívneho starnutia. Každý senior, ktorý chce žiť aktívne a zdravo, môže absolvovať rôzne programy prevencie a podpory zdravia zadarmo. Viac informácií o programoch nájdete na stránke www.active-ageing.eu.
  • V priebehu tohto mesiaca by mala mestská časť odštartovať dlho očakávaný projekt revitalizácie zóny v okolí Panenskej ulice. Začať by sa malo rekonštrukciou Soferových schodov, ktoré spájajú Zámockú a Svoradovu ulicu. Ide o prvý projekt mestskej časti podľa presne určeného manuálu, ktorý vznikol v participácii s obyvateľmi tejto lokality.  

Viac informácií o dianí v Starom Meste nájdete na facebookovej stránke Staré Mesto – srdce Bratislavy, na portáli staromestske.sk alebo v tlačených Staromestských novinách. Reportáže nájdete na youtubovom kanáli Staromeské noviny.

Podcast zo Starého Mesta – chceme k vám byť bližšie. Vysvetľovať dianie v komunálnej politike, prezentovať fakty, hovoriť o dianí v srdci hlavného mesta, v Starom Meste. Toto všetko so zaujímavými ľuďmi, ktorí chcú robiť veci efektívne a systémovo. Priblížime témy zastupiteľstiev Starého Mesta, ale aj magistrátu, prinesieme aktuality z mestskej časti Staré Mesto, rozoberieme témy, ktoré sa dotýkajú bežného života Staromešťanov, ale aj iniciatívy a plány, ktoré ovplyvnia dianie v celom hlavnom meste. Podcast zo Starého Mesta vám prinášajú Staromestské noviny a je súčasťou webového portálu staromestske.sk.

Titulná fotografia: autorka podcastu Martina Karmanová a starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. FOTO – SN

Najnovšie podcasty na Anchor.fm