PODCAST: O parkovacej politike a nelegálnom graffiti

Vypočujte si prvú epizódu Podcastu zo Starého Mesta, ktorý pre vás pripravujú Staromestské noviny. Stručný prehľad noviniek z našej mestskej časti plus dve témy, o ktorých hovoríme s hosťami – celomestská parkovacia politika a ilegálne graffiti.

Počúvajte na >> Apple podcasty | Spotify | Google podcasty | Anchor.fm |RSS

Nájsť parkovacie miesto blízko domu v ktorúkoľvek dennú aj nočnú hodinu, to chce každý, či už býva v centre mesta alebo na sídlisku. Dobre vyriešiť parkovanie v hlavnom meste bola výzva, v ktorej sa museli zjednotili požiadavky a špecifiká sedemnástich mestských častí Bratislavy. Celomestská parkovacia politika sa v nich bude zavádzať postupne. Parkovať podľa nových pravidiel magistrátu začnú od novembra obyvatelia v časti Petržalky, v Rači v Krasňanoch a v zóne Tehelné pole v Novom Meste.  Staré Mesto do celomestskej parkovačky vstupuje zatiaľ s jednou zónou Hlavná stanica – Blumental. Kedy a ako sa bude v tejto časti parkovať a či bude Staré Mesto rozdelené na viacero zón alebo bude mestská časť jednou zónou sa Martina Karmanová rozprávala  so starostkou Starého Mesta Zuzanou Aufrichtovou a splnomocnencom magistrátu pre celomestskú parkovaciu politiku Petrom Hercegom.

Pozrieme sa aj na problém nelegálneho graffiti v našej mestskej časti. S writterom z občianskeho združenia Letters Sofianom Zinaiom  hľadáme odpovede aj na otázku, ako nekvalitnému zabrániť a kvalitnému graffiti vo verejnom priestore nájsť miesto.

Prečítajte si ajStaré Mesto vám môže pomôcť odstrániť graffiti – Našli ste svoj dom posprejovaný či pomaľovaný, a na odstránenie nežiaducich graffiti vám chýbajú prostriedky? Pomôcť vám môže staromestský Fond architekta Weinwurma.

Krátky prehľad správ
  • Na Rázusovom nábreží pribudli dva vzrastlé platany a nová žulová dlažba, ktorá pokryla až 1 800 metrov štvorcových. Je kladená špeciálnou vejárovitou technikou.
  • Základná škola Dubová má nové multifunkčné ihrisko.
  • Školské jedálne na Základnej škole Mudroňova a na Základnej škole Milana Hodžu na Podjavorinskej ulici prešli rozsiahlou rekonštrukciou. Celkovo na obnovu škôl a škôlok vyčlenila tento rok mestská časť vyše 625-tisíc eur.
  • Štyri doteraz nevyužité priestory v Staromestských centrách kultúry a vzdelávania sa premenili na umelecké ateliéry. Na rok ich mestská časť bezplatne poskytla absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
  • Medická záhrada prešla rozsiahlou obnovou. Všetky lavičky sú opravené a natreté. Múr pozdĺž záhrady je vyčistený a natretý antigrafitovým náterom. Pri každej bráne a pri detskom ihrisku pribudli koše na triedený odpad.
  • Na Vajanského nábreží sú aktuálne dve výstavy Odkaz Václava Havla v tvorbe mladých grafikov a výstava víťazných prác jubilejného 10. ročníka súťaže novinárskej fotografie Slovak Press Photo.
  • Rodičia prvákov môžu do polovice novembra požiadať mestskú časť o príspevok vo výške 50 eur.

Viac informácií o dianí v Starom Meste nájdete na facebookovej stránke Staré Mesto – srdce Bratislavy, na portáli staromestske.sk alebo v Staromestských novinách. Reportáže nájdete na youtubovom kanáli Staromeské noviny.

Podcast zo Starého Mesta – chceme k vám byť bližšie. Vysvetľovať dianie v komunálnej politike, prezentovať fakty, hovoriť o dianí v srdci hlavného mesta, v Starom Meste. Toto všetko so zaujímavými ľuďmi, ktorí chcú robiť veci efektívne a systémovo. Priblížime témy zastupiteľstiev Starého Mesta, ale aj magistrátu, prinesieme aktuality z mestskej časti Staré Mesto, rozoberieme témy, ktoré sa dotýkajú bežného života Staromešťanov, ale aj iniciatívy a plány, ktoré ovplyvnia dianie v celom hlavnom meste. Podcast zo Starého Mesta vám prinášajú Staromestské noviny a je súčasťou webového portálu staromestske.sk.

Najnovšie podcasty na Anchor.fm