Staré Mesto sa pripravuje na tohtoročné vianočné trhy

Staré Mesto sa pripravuje na tohtoročné Staromestské vianočné trhy, ich konanie a finálna podoba však budú závisieť od aktuálnej pandemickej situácie.

Kým minulý rok sme sa pre premenlivú a neistú situáciu rozhodli tradičné vianočné trhy so stánkami nahradiť flexibilnými foodruckmi, tento rok sa pripravujeme na tradičný stánkový predaj.

Výberové konanie na prenájom stánkov je spustené

Podnikatelia a živnostníci, ktorí by na Staromestských vianočných trhoch chceli predávať vianočné jedlá a nápoje, vianočné darčeky, remeselné výrobky či vianočné suveníry sa teraz môžu uchádzať o prenájom staromestských stánkov. Tie budú, v prípade priaznivej covid-situácie, rozmiestnené na Hviezdoslavovom námestí. Vianočné trhy sú plánované od 26. novembra do 23. decembra 2021. Viac informácií, rovnako aj pravidlá konania trhov a prihlášku nájdete na stránke Technických služieb Starého Mesta.

Festival Štastné a veselé

Už sme si zvykli, že počas komplikovaného pandemického obdobia sa veci plánujú, a potom často rušia. V Starom Meste sme sa preto rozhodli prispôsobiť sa situácii už teraz, počas kreovania predvianočných a vianočných podujatí. Tradične sa vianočný kultúrny program koná ako súčasť vianočných trhov. V roku 2021 to chceme spraviť inak. „Chceme ísť s vianočnými koncertami a performanciami za ľuďmi, obyvateľmi Starého Mesta na miesta, ktoré sa s kultúrnymi podujatiami štandardne nespájajú,“ hovorí o projekte Šťastné a veselé Ľubica Hustá zo staromestskej kultúry. „Chceli by sme adventnú atmosféru priniesť tam, kde ľudia žijú, kde sa v rámci plnenia bežných povinností pohybujú a aj sa tam stretávajú.“

Napriek slušnej zaočkovanosti Bratislavčanov, stále nie je prílišná koncentrácii ľudí na jednom mieste žiaduca. „Toto je koncept, ktorý prinesie kúsok vianočnej atmosféry do rôznych kútov Starého Mesta, vrátane napríklad rezidenčných častí. Ľudia za vianočnou atmosférou nebudú musieť ísť nutne do centra – i keď tam to bude tiež krásne,“ sľubuje starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová. Mestská časť tento rok investovala do vianočného osvetlenia a novinkou bude aj vianočný stromček inštalovaný na Rázusovom nábreží pri Propelleri. „Minulý rok bola svetelná výzdoba centra mesta skromná, už preto, že historické jadro mesta bolo de facto vyľudnené. Tento rok sa ulice znova rozsvietia,“ doplnila starostka Starého Mesta.

Titulná fotografia: Staromestské vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí v predpandemickom roku 2019.

FOTO SN – Barbora Jančárová