Rekonštrukcia Jurkovičovej Teplárne je dokončená

Spoločnosť Penta Real Estate úspešne dokončila rekonštrukciu Jurkovičovej Teplárne, ktorá je súčasťou projektu Sky Park by Zaha Hadid. Kolaudačné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť v auguste a v týchto dňoch už jej priestory vítajú prvých nájomcov a návštevníkov. Komplexná rekonštrukcia historickej pamiatky stála viac ako 13 miliónov eur.

Tepláreň je najstaršou stavbou v projekte Sky Park by Zaha Hadid. Ide o historickú industriálnu budovu postavenú v 40. rokoch minulého storočia podľa projektu architekta Dušana Jurkoviča. Ako jedna z mála takýchto bratislavských stavieb bola zachovaná, aj vďaka zápisu na zoznam národných kultúrnych pamiatok.

História a súčasnosť

V čase začatia rekonštrukcie teplárne (2018) išlo o chátrajúci objekt, ktorý bol v roku 1944 čiastočne zasiahnutý počas bombardovania rafinérie Apollo. Po troch rokoch rekonštrukčných prác sa začína nový život teplárne, otvára svoje brány pre verejnosť a klientov flexibilných kancelárií. Desaťročia chátrajúci železobetónový skelet obložený murivom je atraktívnou polyfunkčnou súčasťou nového mestského komplexu. „Pôvodne technická stavba sa okrem iného stala aj sídlom galérie súčasného umenia. Stojí na hranici Starého Mesta a mladšej mestskej časti Ružinov. Spojenie starého a nového, minulosti a súčasnosti je tu viditeľne prítomné a doslova hmatateľné. Je to rozmer, ktorý má veľkú hodnotu,“ hovorí k projektu Zuzana Aufrichtová, starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a dopĺňa: „V spájaní dobrého poznania minulosti s inovatívnymi riešeniami vidím budúcnosť.“

Otvorenie Dot. Contemporary Art Gallery v Jurkovičovej Teplárni. FOTO SN - Barbora Jančárová
Otvorenie Dot. Contemporary Art Gallery v Jurkovičovej Teplárni. FOTO SN – Barbora Jančárová
Originálne prvky zostali zachované

Podobných historických pamiatok sa na Slovensku podarilo zachovať len veľmi málo. K rekonštrukcii sme od začiatku pristupovali s úctou a precíznosťou. Jej cieľom bolo zachovať vo vnútri čo najviac cenných a originálnych prvkov. Samotná rekonštrukcia bola koncipovaná tak, aby časti, ktoré sú pôvodné, ostali viditeľné a jedinečnosť a rukopis Dušana Jurkoviča ostali zachované vo svojej podstate. Rozsahom a detailom sa jedná o jednu z najkomplexnejších obnov na Slovensku a som skutočne hrdý, že sa nám v Penta Real Estate túto jedinečnú historickú pamiatku podarilo zachrániť. Úspešná rekonštrukcia a otvorenie Jurkovičovej Teplárne sú dôkazom, že aj súkromní investori zohrávajú dôležitú úlohu pri zachovaní kultúrneho dedičstva mesta, pričom verím, že pôjdeme príkladom aj ostatným developerom.“, hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko.

Jurkovičova Tepláreň. Stav pre rekonštrukciou. FOTO - Penta Real Estate
Jurkovičova Tepláreň. Stav pre rekonštrukciou. FOTO – Penta Real Estate
Jurkovičova Tepláreň. Stav pre rekonštrukciou. FOTO - Penta Real Estate
Jurkovičova Tepláreň. Stav pre rekonštrukciou. FOTO – Penta Real Estate
Architektonické riešenie

Na projekte participovali tri architektonické a projekčné ateliéry. Adaptáciou interiéru bol poverený architekt Martin Paško a tím DF CREATIVE GROUP. Obnovu plášťa budovy odborne zastrešovala spoločnosť PAMARCH, zameraná na ochranu, revitalizáciu a rekonštrukciu pamiatok. Návrh flexibilných kancelárií BASE je z dielne pražského architektonického štúdia Perspektiv.

Voľný vnútorný priestor v hale kotolne a v turbínovej hale bol využitý pre vstavbu nových konštrukcií, čím vznikli nové plochy a podlažia. K rekonštrukcii Jurkovičovej Teplárne pristupovala spoločnosť Penta Real Estate s ohľadom na jej historickú hodnotu, industriálny charakter a verejné využitie.

Tepláreň poskytuje službu flexibilného prenájmu a coworkingu pod značkou BASE. Okrem flexibilných kancelárií sa v teplárni nachádza aj multifunkčná sála, kaviareň, galéria moderného umenia či reštaurácia, prístupné pre širokú verejnosť.

Multifunkčný priestor

Výsledkom úspešnej adaptácie priemyselnej stavby je architektúra, ktorá poskytuje službu flexibilného prenájmu a coworkingu pod značkou BASE. Okrem flexibilných kancelárií sa v teplárni nachádza aj multifunkčná sála, kaviareň, galéria moderného umenia či reštaurácia, prístupné pre širokú verejnosť.

Víziou pre tepláreň bolo vytvorenie inšpiratívneho a rôznorodého pracovného priestoru, ktorý poskytne zázemie pre prepojenie viacerých skupín užívateľov, od korporátnych klientov až po start-upy, freelancerov či študentov v unikátnom prostredí národnej kultúrnej pamiatky. Nespornou výhodou je umiestnenie v atraktívnej zóne v ľahko dopravne dostupnej lokalite v blízkosti centra mesta,“ hovorí Erik Páleš, Business Development manažér v Penta Real Estate Slovensko. „Jurkovičova Tepláreň má všetky predpoklady stať sa komunitným centrom v rámci projektu Sky Park by Zaha Hadid a veríme, že svojim jedinečným konceptom, ktorý prepojil históriu, moderný industriálny dizajn a nové funkcie bude veľkým lákadlom pre návštevníkov“ dodáva.

Sky Park by Zaha Hadid – polyfunkčný komplex, ktorý bude po dokončení pozostávať z rezidenčných a administratívnych veží, najstaršou súčasťou bude historická tepláreň, všetko zasadené vo veľkorysom parku. Prvé tri rezidenčné veže sú kompletne dokončené. Na trh priniesli 792 bytov. S výstavbou štvrtej rezidenčnej veže  začala spoločnosť Penta Real Estate v marci tohto roka. Rovnako je v rámci štvrtej veže spustený aj predaj bytov. Začiatkom tohto roka bola dokončená a skolaudovaná aj kancelárska budova Sky Park Offices. Súčasťou projektu je aj druhá kancelárska budova Sky Park Tower, ktorej autorom je taktiež architektonické štúdio Zahy Hadid. Budova je súčasťou druhej etapy projektu a jej výstavba by sa mala začať v priebehu roka 2021. Nový mestský park má rozlohu viac ako 30-tisíc m2 a je prístupný pre širokú verejnosť. Penta Real Estate celkovo investuje do projektu SKY PARK viac ako 420 miliónov EUR.

Jurkovičova Tepláreň. Zrekonštruovaný interiér. FOTO SN - Barbora Jančárová
Jurkovičova Tepláreň. Zrekonštruovaný interiér. FOTO SN – Barbora Jančárová
Jurkovičova Tepláreň. Stav po rekonštrukcii. FOTO - Penta Real Estate
Jurkovičova Tepláreň. Stav po rekonštrukcii. FOTO – Penta Real Estate
Jurkovičova Tepláreň. Priestory určené na flexibilný prenájom a coworking podľa konceptu BASE. FOTO - Penta Real Estate
Jurkovičova Tepláreň. Priestory určené na flexibilný prenájom a coworking podľa konceptu BASE. FOTO – Penta Real Estate
Jurkovičova Tepláreň. Zrekonštruovaný interiér. FOTO - Penta Real Estate
Jurkovičova Tepláreň. Zrekonštruovaný interiér. FOTO – Penta Real Estate
Jurkovičova Tepláreň. Zrekonštruovaný interiér. FOTO - Penta Real Estate
Jurkovičova Tepláreň. Zrekonštruovaný interiér. FOTO – Penta Real Estate
Zrekonštruovaná Tepláreň je srdcom komplexu Sky Park by Zaha Hadid. FOTO – Penta Real Estate