Moderné presklené fasády sú pre vtáky nebezpečné

Nedávno sme dostali podnet od obyvateľa, v ktorom žiada o preverenie väčšieho úhynu vtákov v okolí budovy s presklenou fasádou. Keď sme sťažnosť začali riešiť, ukázalo sa, že nejde o jedinú budovu, ktorá sa s týmto problémom potýka.

Moderné presklené budovy sú pre viac ako dvesto druhov vtákov, ktoré v Bratislave žijú, symbolom takmer istej smrti. Zabrániť smrtiacemu nárazu môžu len špeciálne nálepky v ultrafialovom spektre alebo pozastavená výstavba takýchto budov v migračných mapách operencov.

Komplikovaná štatistika

Sklenené plochy odrážajú krajinu, vtáky tento fakt nevedia priestorovo vyhodnotiť a do sklených tabúľ narazia. „Len časť vtákov sa zabije a spadne pod sklo na mieste kde narazili. Mnohé na rôzne zranenia uhynú o pár metrov ďalej. Uhynuté vtáky ďalej odnášajú iné zvieratá, napríklad kuny alebo mačky,“ hovorí Andrej Chudý zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti. To je aj dôvod prečo je veľmi ťažké získať presnú štatistiku úmrtí vtákov so spomínaným scenárom. Napríklad v USA sa však podľa odhadov každý rok zabije na presklených budovách okolo miliardy vtákov.

Problém odhalí aplikácia

V Starom Meste tento problém rieši napríklad aj hotel Loft. „Majiteľ budovy už začal rokovania so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky za účelom nájdenia obojstranne akceptovateľného riešenia spomínaného problému,“ napísalo nám vedenie hotela. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP) pravidelne dostáva podnety ohľadne zranených vtákov. Radovan Michalka potvrdzuje, že s majiteľmi „problémových“ budov ochranári pravidelne komunikujú: „Zoológ Správy Dunajské Luhy navštívi lokalitu a navrhne potrebné opatrenia, ako napríklad polepy alebo ochranné fólie. Úzko spolupracujeme aj s okresným úradom, odborom životného prostredia,“ dodáva Michalka.
Špeciálne nálepky so siluetami dravcov v ultrafialovom spektre, ktoré vtáčie oko vyhodnotí ako prekážku a vyhne sa jej, však predstavujú zásah do architektonického zámeru danej budovy. „Prišla nová skutočnosť a architekti sa musia prispôsobiť situácii. Nevyhnutné je komunikovať s architektom a uvažovať o stvárnení, ktoré nenaruší jeho zámer,“ myslí si starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Plánovanie a prevencia sú aj v prípade tohto fenoménu najlepším riešením. „Vysoké presklené budovy umiestnené v migračných trasách vtákov, napríklad pozdĺž riek, stromoradí a podobne, sú pre vtáky mimoriadne nebezpečné. Na posúdenie, či bude budova pre vtáky riziková alebo nie, existujú už rôzne aplikácie. Jednu sme vyvinuli aj my,“ prezrádza ornitológ Andrej Chudý zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.

UV nálepky sú riešením na pol roka

Vtáky však môžu naraziť prakticky do akejkoľvek nevhodne umiestnenej presklenej plochy, napríklad do autobusovej zastávky. Ornitológ spomenie aj kurióznejší prípad. „Pred pár rokmi boli v botanickej záhrade umiestnené umelecké objekty v podobe zrkadlovej plochy. Prilákala žlnu zelenú, ktorá sa na nej zabila. Po našej intervencii bol artefakt odstránený,“ opisuje A. Chudý.

Špeciálne UV nálepky podľa ornitológa nevydržia večne. „Ultrafialové nálepky vo vtáčom oku akoby svietia, hoci pre ľudské oko sú veľmi málo nápadné. Sú však len dočasným riešením. V relatívne krátkom čase, približne za pol roka, ultrafialové spektrum vybledne a vtáky ho už nevidia,“ vraví ornitológ. Preto je podľa neho efektívnejšie nalepiť obyčajné nálepky. Tie však musia pokryť podstatne väčšiu časť presklenej plochy a môžu tak pôsobiť menej esteticky.  

S poraneným vtákom nehýbte

Často sa nám stáva, že zranené vtáky či iné živočíchy ľudia prenášajú, dokonca vyvážajú aj mimo mesta. Určite tento postup neodporúčame. Zraneného vtáka môžeme maximálne presunúť do tmavého prostredia,“ opisuje Radovan Michalka.

V Bratislave rieši odstraňovanie mŕtvych alebo zranených zvierat Sloboda zvierat. Treba zavolať na mestskú políciu, telefónne číslo 159, tá informáciu odovzdá.

Vtáčia kalkulačka. Aplikácia, ktorá slúži na rýchle a jednoduché zhodnotenie rizika nárazov vtákov do sklenených plôch. Je vhodná na zhodnotenie nízko podlažných budov, najmä rodinných a bytových domov a menších administratívnych budov.

(mak)

Titulná fotografia – pixabay.com