Knižné tipy knihovníkov zo Staromestskej knižnice

V tejto rubrike vám prinášame tipy na knihy, ktoré podľa knihovníkov zo Staromestskej knižnice stoja za prečítanie. Odporúčania od ľudí, ktorí sú čitateľmi z povolania a čitateľmi z vášne zároveň, sú podľa nás vynikajúcou inšpiráciou.

Odporúča Jaroslava Lesayová, vedúca oddelenia informačných technológií
Alex Dahl: Nevinná hra, Slovenský spisovateľ 2021, triler

Spisovateľka Alex Dahl je napoly Američanka a napoly Nórka. Nevinná hra je jej ďalším úspešným psychotrilerom. Navonok ideálny život manželov Fredrika a Elisy Brixovcov z nórskeho mestečka Sandefjord sa obráti naruby, keď zmizne ich sedemročná dcéra Lucia, ktorej mama dovolila prespať u svojej spolužiačky. Po spolužiačke Josie, jej mame, aj Lucii akoby sa zľahla zem. Vyšetrovanie je neúspešné, zdá sa, že Lucia bola unesená zločineckou sieťou. Stopy však nikam nevedú. Mladá novinárka Selma má tušenie, že za únosom bude pomsta niekoho z minulosti manželov a jej úvahy sú správne. Podarí sa vystopovať únoscov? Kniha vás udrží v napätí do poslednej strany.

Odporúča Eva Hurajová, vedúca pobočky na Karadžičovej
Charles Martin: Strážca vody, Lindeni, 2021, spoločenský román

Slová láska, túžba, odvaha, hrdinstvo, priateľstvo, ale aj žiaľ a utrpenie charakterizujú nový autorov román. Hlavnou postavou románu je samotár Murphy Shepherd, ktorý žije na ostrove v blízkosti pobrežia Floridy. Stará sa o kostol bez farníkov. Celý svoj život sa rozhodol venovať pomoci druhým. Strata blízkeho priateľa však poznačí jeho ďalší život. Jedného dňa sa mu podarí zachrániť pred utopením krásnu ženu Summer. Po vypočutí jej neľahkého životného príbehu sa rozhodne jej pomôcť v hľadaní zmiznutej dcéry Anjel, ktorá sa stala jednou z obetí jestvujúceho obchodovania s ľuďmi. Noví priatelia sú mu nápomocní, no čas hrá proti nemu. Jeho verným spoločníkom je pes Gunner. Podarí sa Murphymu zachrániť dcéru Summer a aj iné dievčatá, ktoré sa tiež dostali do rúk súčasných otrokárov? Odpovede hľadajte v štrnástom románe autora bestsellerov Charlesa Martina.

Odporúča Mária Majerčinová z centrálnej knižnice na Blumentálskej
Marie Lambale: Maják na útesoch, Brána, 2020, román pre ženy

Susanne žije v Paríži a pripravuje sa na záverečné skúšky. Po autonehode stratí dočasne pamäť a zrazu sa všetko zmení. V kabáte nájde pozvanie do Bretane adresované Anne-Marie Dupinovej. V domnení, že ona je Anna-Maria odchádza do malebnej rybárskej osady, kde v dome strážcu majáka sa stretáva s milou starou paňou, ktorá je presvedčená, že sa konečne stretáva so svojou vnučkou. Susanne sa zoznámi s Alanom, ktorý tiež zažil tragickú stratu, ale jej novonadobudnuté šťastie ohrozujú spomienky na minulý život, ktoré sa jej postupne vracajú.