Staré Mesto je partnerom projektu Jedlo navyše

Mestská časť Bratislava-Staré Mesto sa stala súčasťou unikátneho slovenského projektu Jedlo navyše. Jeho cieľom je pomôcť ľuďom v hmotnej núdzi prostredníctvom voucherov, ktoré môžu vymeniť vo vybraných prevádzkach za jedlo. Staré Mesto sa do projektu zapojilo cez svoju Sociálnu výdajňu. Projekt pripravila agentúra Folk a Milk.

Vieme, že v Starom Meste žije veľa ľudí, ktorí balansujú na hranici chudoby. Obyvateľom v ťažkej sociálnej situácii pomáhame pravidelne a rôznymi spôsobmi. Príspevkom v hmotnej núdzi, príspevkom na voľnočasové aktivity pre mnohodetné rodiny či Sociálnou výdajňou, ktorá funguje od roku 2018 na Hollého ulici, uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Do projektu Jedlo navyše sa Staré Mesto zapojilo prostredníctvom svojej Sociálnej výdajne. „Veľa ľudí jedlo vyhadzuje, ale mnohí si ho vážia, vedia byť empatickí a podporiť iných. Aj preto sme sa rozhodli do projektu ísť – urobiť niečo pre iných aj nad rámec povinností samosprávy,“ povedala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Princíp projektu je jednoduchý: stačí si kúpiť vo vybraných prevádzkach označených nálepkou Jedlo navyše okrem svojho jedla aj voucher na podporu ľudí v zložitej situácii. Vouchery sa v prevádzke budú postupne zbierať, pričom prevádzka ich následne spriatelenej organizácii odovzdá buď priamo vo forme voucherov, alebo uvareného jedla.

Staré Mesto bude vouchery distribuovať klientom Sociálnej výdajne, ale napríklad aj rodinám v ťažkej sociálnej a finančnej situácii. „V konaní dobra vidím zmysel, ale aj konať dobro sa človek musí naučiť. Deti sa to môžu od rodičov učiť aj pri kúpe takej samozrejmosti, akou je pre mnohé napríklad pizza. Veľa dospelých ľudí v núdzi s rôznymi osudmi však chuť kvalitnej pizze nepozná, pretože si ju nemôže dovoliť,“ vysvetľuje Janka Langová, vedúca staromestského oddelenia inklúzie, sociálnych vecí a kultúry.

Všetky podrobnosti, vrátane mapy zapojených prevádzok nájdete na stránke iniciatívy.

Staromestská sociálna výdajňa. FOTO SN – archív