Markus Lüpertz a Brémski mestskí muzikanti. FOTO SN - Barbora Jančárová

VIDEO: Námestie Mateja Korvína má novú výtvarnú dominantu

Námestie Mateja Korvína má od piatka 17. septembra 2021 neprehliadnuteľnú dominantu – bronzovú plastiku, ktorej autorom je uznávaný nemecký umelec Markus Lüpertz. Výjav z rozprávky Brémski mestskí muzikanti bude okoloidúcim zlepšovať náladu desať rokov. Na takýto čas dielo Starému Mestu zapožičali nemecká súkromná umelecká zbierka MAP Collection a mesto Brémy.

„Táto socha je inšpirovaná rozprávkou o vyradených zvieratách, ktorých sa ich majitelia zbavili, lebo boli staré. Nevzdali sa, na svojej ceste porazili a vyhnali lúpežníkov a dožili pekný život v ich dome. Je to akoby som ja teraz prišiel do Bratislavy, vyhnal odtiaľto lúpežníkov a ostal tu spokojne žiť,“ povedal o svojom diele Markus Lüpertz, ktorý sa odhalenia sochy osobne zúčastnil. „Verím, že sa socha bude ľuďom páčiť, že sa stane bodom stretnutí a bude sa hovoriť: Stretneme sa tam, pod tou čudnou sochou so štyrmi zvieratami postavenými na sebe,“ doplnil profesor Lüpertz, okrem iného známy aj veľkým zmyslom pre humor.

Autor diela Markus Lüpertz sa na ceremónii odhalenia plastiky v Bratislave osobne zúčastnil. 
FOTO SN - Barbora Jančárová
Autor diela Markus Lüpertz sa na ceremónii odhalenia plastiky v Bratislave osobne zúčastnil.
FOTO SN – Barbora Jančárová
Pozitívne a povzbudzujúce

„V Starom Meste pribudlo vo verejnom priestore hodnotné umelecké dielo,“ povedala starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová. „Mám z toho radosť, pretože dielo má veľkú umeleckú aj morálnu hodnotu. Je inšpiratívne a pozitívne, v dnešných ťažkých pandemických časoch môže byť zdrojom povzbudenia,“ dodala starostka.

Brémski mestskí muzikanti / Die Bremer Stadtmusikanten sú rozprávkou od bratov Grimmovcov. Príbeh hovorí o tom, ako sa staré nepotrebné zvieratá rozhodli zabojovať a začať nový život. Oslíka, kohúta, psa a mačky sa totiž ich majitelia chceli zbaviť. Odvážna zvieracia štvorka sa však vzoprela osudu a vyrazila do sveta. Na cestách zažívala dobrodružstvá aj nebezpečné situácie, nakoniec sa priatelia z gazdovstva usadili v meste Brémy.

Bronzová plastika oživí bývalý brownfield

Umiestnenie takmer päť metrov vysokej a dve tony vážiacej skulptúry nie je náhodné. Svojím hravým a moderným stvárnením dokonale dotvára najmladšie námestie v metropole, ktoré vzniklo počas výstavby komplexu Blumental v areáli bývalej spustnutej tabakovej továrne. „Chceme, aby sa na miesta, ktoré už doslúžili, opäť vracal život. Ešte pred niekoľkými rokmi by ste tu našli iba ruiny. Dnes je to miesto plné kultúry a centrum života okolitej štvrte. Ak by sa v Bratislave zrevitalizovali aj ďalšie takéto opustené lokality, mnohé uprostred jej živých obytných zón, bolo by to na prospech všetkých jej obyvateľov,“ skonštatoval Marián Hlavačka, CEO CORWIN.

Námestie Mateja Korvína s ešte zahalenou plastikou. FOTO SN - Barbora Jančárová
Námestie Mateja Korvína s ešte zahalenou plastikou. FOTO SN – Barbora Jančárová
Slávnostné odhalenie diela Marcusa  Lüpertza. FOTO - Darina Sklenárová
Slávnostné odhalenie diela Marcusa Lüpertza. FOTO – Darina Sklenárová
Jeden z najvýznamnejších súčasných nemeckých umelcov Markus Lüpertz v Bratislave. 
FOTO SN - Barbora Jančárová
Jeden z najvýznamnejších súčasných nemeckých umelcov Markus Lüpertz v Bratislave.
FOTO SN – Barbora Jančárová
Starostka Zuzana Aufrichtová na ceremónii odhalenia novej dominanty. FOTO SN - Barbora Jančárová
Starostka Zuzana Aufrichtová na ceremónii odhalenia novej dominanty. FOTO SN – Barbora Jančárová
Plastika je z farbeného bronzu, jej výška je takmer päť metrov, váži dve tony. FOTO SN - Barbora Jančárová
Plastika je z farbeného bronzu, jej výška je takmer päť metrov, váži dve tony. FOTO SN – Barbora Jančárová
Signatúra Markusa Lüpertza. FOTO SN - Barbora Jančárová
Signatúra Markusa Lüpertza. FOTO SN – Barbora Jančárová