Knižné tipy knihovníkov zo Staromestskej knižnice

V tejto rubrike vám prinášame tipy na knihy, ktoré podľa knihovníkov zo Staromestskej knižnice stoja za prečítanie. Odporúčania od ľudí, ktorí sú čitateľmi z povolania a čitateľmi z vášne zároveň, sú podľa nás vynikajúcou inšpiráciou.

Odporúča Jana Slezáková, riaditeľka Staromestskej knižnice
Daniel Majling: Rudo, OZ Brak, 2015, komiks pre dospelých

Postava Ruda je svojská, originálna, žiaden človek milión. Čitateľ si ho podvedome spája s  autorom Danielom Majlingom, je možné, že majú čo to spoločné. Kniha je vystavaná z pätnástich poviedok. Ich názvy hovoria samé za seba, napríklad O zmysle života, Evolučná výhoda, Pravda o Ježišovi Kristovi, Nepríjemnosť na štyri: Smrť. Poviedky sú plné sarkazmu, irónie i sebairónie, cynizmu a všakovakých narážok okorenených čiernym humorom. Ako si Rudo odpovedá na veľké filozofické otázky o (ne)zmysle života, vesmíru a vôbec vám neprezradím. Sklamaní určite nebudete. 

Daniel Majling: Rudo. OZ Brak, 2015

Odporúča Viera Tiková z oddelenia doplňovania, spracovania a ochrany knižničných fondov
Janet Skeslien Charles: Parížska knižnica, Ikar, 2021, spoločenský román

Román vychádza zo skutočných udalostí v Americkej knižnici v Paríži. Tá sa stala svedkom nielen lások a snívania, ale aj hrdinstva jej zamestnancov po nacistickom vpáde do Paríža. Príbeh vás zavedie cez životné osudy Odile Souchetovej do Paríža koncom 30. rokov minulého storočia, neľahkej doby nacistickej okupácie a následne do Montany na sklonku studenej vojny, kde sa prelína so životom Lily, dievčaťa z amerického malomesta.

Odporúča Zlata Olekšáková z pobočky Staromestskej knižnice na Panenskej
Minna Lindgrenová: Rozhnevaná vdova, Lindeni, 2019, humorný román

Hrdinkou príbehu je Ulla, ktorá po smrti manžela a navzdory názoru svojich detí vyhľadá predošlé kontakty a snaží sa v pokročilom veku zažiť to, čo jej dovtedy nebolo dopriate. Svoj posledný oblúk pred cieľovou rovinkou si chce aktívne až dobrodružne užívať v spoločnosti svojich priateľov, so svojim osobitným postojom k životu a vlastným názorom na svoje deti. Pochopí, že aj v neskoršom veku si človek môže splniť svoje sny a túžby a nemusí byť obmedzovaný svojím okolím. Autorka knihy vtipne a s nadhľadom píše o veciach vážnych, krutých a nevyhnutných. Všetci raz zostarneme a budeme riešiť rovnako smutné veci, možno práve táto kniha nám dá návod, ako prežiť toto depresívne obdobie s maximálne pozitívnym prístupom k životu.