Stolperstein Emila Pásztora na Kúpeľnej ulici

Stolpersteine. Aby zmiznutí nezostali navždy zabudnutí

Na uliciach Kúpeľná a Panská boli osadené dva Stolpersteine – dlažobné kocky s mosadznou tabuľkou, ktoré majú zabrániť zabúdaniu. Pripomínajú život, prenasledovanie a nakoniec smrť ľudí, ktorí v Starom Meste chceli žiť, pracovať a vychovávať svoje deti presne tak, ako to chceme teraz my. Zabránil im v tom nacizmus, fanatizmus a rasová nenávisť.

Osádzanie dlažobných kociek s menom, základnými biografickými dátami, vrátane tragických okolností smrti obetí pred ich pôvodnými domami je realizáciou projektu nemeckého umelca Guntera Demniga (nar. 1947). Na Slovensku sa tomuto „oprašovaniu“ pamäti národov venuje združenie Antikomplex.

Dlažobná kocka na Kúpeľnej ulici pripomína život a smrť Emila Pásztora. Na vysťahovanie z bytu na Kúpeľnej dostali manželia Pásztorovci 24 hodín. Boli deportovaní do tábora v Seredi, Emilov život skončil v Osvienčime, kde bol zavraždený. Na ceremónii osádzania kameňa sa zúčastnila aj vnučka Pásztorovcov Irena Russland, ktorá do Bratislavy pricestovala z Hamburgu.

Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová a pani Irena Russland na Kúpeľnej ulici. Zdroj: Kamene zmiznutých Stolpersteine, facebook
Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová a pani Irena Russland na Kúpeľnej ulici. Zdroj: Kamene zmiznutých Stolpersteine, facebook

Na Panskej ulici 6, pred vstupom do baru Baudelaire boli osadené Kamene zmiznutých bratov Josefa a Lea Franklovcov. Na ceremónii sa zúčastnil aj vnuk Josefa Frankla Tomáš.

Zuzana Aufrichtová s vnukom a synovcom Franklovcov.
Zuzana Aufrichtová s vnukom a synovcom Franklovcov. FOTO SN
Franklovci na ceremónii osádzania Kameňov zmiznutých na Panskej ulici. Zdroj: Antikoplex, o. z.
Franklovci na ceremónii osádzania Kameňov zmiznutých na Panskej ulici. FOTO Antikomplex, o. z.
Irena Russland, Andrej Čierny (Antikomplex), Tomáš Frankl. FOTO Antikomplex, o. z.
Irena Russland, Andrej Čierny (Antikomplex), Tomáš Frankl. FOTO Antikomplex, o. z.
Výtvarník Michal Šuda osádza dlažobnú kocku s mosadznou tabuľkou (Stolperstein). FOTO: Antikomplex, o. z.
Výtvarník Michal Šuda osádza dlažobnú kocku s mosadznou tabuľkou (Stolperstein). FOTO Antikomplex, o. z.