Lavičky v Medickej záhrade prechádzajú obnovou. FOTO SN - Barbora Jančárová

Staré Mesto revitalizuje Medickú záhradu

Obľúbený park sa mení k lepšieme, obnovujú sa lavičky a miznú graffiti.

Robiť nové veci je voľba, údržba existujúcich je povinnosť – často omnoho náročnejšia ako vytváranie nových projektov. Vyžaduje si sústavnú pozornosť a systematickosť. Staré Mesto aktuálne systematicky revitalizuje Medickú záhradu.

Nové lavičky, aj zeleň

Po úprave centrálnej časti záhrady okolo fontány Labute – dielo Pavla Mišíka v záhrade pribudlo počas poslednej zásadnej rekonštrukcie podľa projektu Alfonza Tormu v roku 1986, s opravami mestskej časti pomohol HB Reavis -, obnovujeme lavičky.

Biele lavičky vytvoril akademický sochár Tibor Schotter pre Tormovu rekonštrukciu v roku 1986. Komplexná obnova spočíva vo výmene drevených časti a detailnej úprave kovových konštrukcií. Charakteristickú bielu farbu nahradí po odporúčaní pamiatkarov jemnejší náter, ktorý nechá vyniknúť aj kresbe dreva. Lavičky sa opravujú postupne, aby nebola znemožnená prevádzka obľúbenej záhrady.

Mimochodom, už dva mesiace sa o Medickú záhradu stará nový záhradník a je to na nej vidieť. Zeleň v parku je udržiavaná, zmizli nevzhľadné, poškodené tuje (kríky nahradí tráva a kvetinové výsadba), krušpánový živý plot je vyčistený, „nový strih“ odhalil aj cestičku uprostred, ktorá pre deti otvorila nové možnosti na hranie. V ozdobných kvetináčoch pribudli hortenzie.

Záhrada bez grafity

Ďalší zásadným zásahom v Medickej záhrade je odstraňovanie vizuálneho smogu – graffiti. Zamestnanci Technických služieb Starého Mesta už opravili značnú časť oplotenia, pribudol antigrafitový náter, ktorý uľahčí ďalšiu údržbu. Zmizlo aj veľké graffiti na múre susediacom so záhradou Aspremontovho paláca, kde dnes sídli dekanát Lekárskej fakulty UK.

Technické služby Starého Mesta, a. s. v Medickej záhrade odstraňuje graffiti. FOTO SN
Technické služby Starého Mesta, a. s. v Medickej záhrade odstraňujú graffiti. FOTO SN
Vstupná brána do Medickej záhrady. FOTO SN - Barbora Jančárová
Vstupná brána do Medickej záhrady. FOTO SN – Barbora Jančárová
 Oplotenie Medickej záhrady. FOTO SN - Barbora Jančárová
Oplotenie Medickej záhrady. FOTO SN – Barbora Jančárová