Pani Anna. V septembri bude mať 97 rokov. FOTO SN - Barbora

V staromestskom Seniorcentre sa lieči aj smiechom

Zdravotní klauni vedia, že humor je najlepším liekom. Pomáhajú aj seniorom v Seniorcentre v Starom Meste.

Poznáme ich najmä z detských oddelení nemocníc, no „zdravotní klauni“ pomáhajú aj v domovoch sociálnych služieb. Spolupráca Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) Seniorcentra Staré Mesto a občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors funguje už viac ako šesť rokov. „Lekári-klauni“ chodia do nového Zariadenia opatrovateľskej služby na Palárikovej ulici dvakrát mesačne.

Počas koronakrízy sa vynašli

Návštevy klaunov z neziskovej organizácie Červený nos majú na klientov Seniorcentra blahodarný účinok, pobavia ich, rozosmejú, rozptýlia. „Za seniormi prichádzame s témami z bežného života, s malými nedorozumeniami. Žiadame o radu a riešenie problému. Vzniká z toho množstvo vtipných situácií a je zaujímavé, že na každej izbe nám poradia niečo celkom iné,“ približuje klaunka Naďa, v civilnom živote Kristína Šťastná.

Pandemická situácia tieto stretnutia utlmila, no klaundoktori sa vynašli. „Nakrúcali sme rôzne videá, ktoré zdravotníci púšťali starčekom. Snažili sme sa im sprostredkovať naše zážitky či vtipné glosy. Alebo sme ich rozveseľovali cez videohovory,“ opisuje obdobie covidu Boris Bačík, alias Pepan. Obaja klauni priznávajú, že osobný kontakt so seniormi im veľmi chýbal.

Ukulele rozospieva

Zdravotní klauni sú bezprostrední, vtipní, empatickí a láskaví. Charakter postavy, rovnako ako meno si vyberajú sami. „Ja som vyštudovaný umelec a zarytý starý mládenec. Naďa je moja láska, vždy upravená žena do voza aj do koča,“ vysvetľuje klaun Pepan. Na izbu pani Anny, ktorá bude mať v septembri 97 rokov, vchádzajú za sprievodu ukulele. Pepan a Naďa prišli so starkými riešiť svoj partnerský problém – klaunov neskorý neohlásený príchod domov.

Pani Anka sa domnieva, že to, či bol za inou, prezradia kruhy pod očami, a „žehlenie problému“ zo strany neposlušného manžela treba zobrať doslovne. Odporúča Nadi, aby mu dala vyžehliť všetky štyri koše bielizne, ktoré oprala. Vtipnú prestrelku zakončia piesňou od Františka Krištofa Veselého – Prečo sa máme rozísť. Pani Anna rada spieva, pridá sa a plynulo prejde k svojim ďalším obľúbeným piesňam.

Naďa a Pepan, v civilnom živote Kristína Šťastná a Boris Bačík. Herci, ktorí liečia smiechom. FOTO SN - Barbora Jančárová
Naďa a Pepan, v civilnom živote Kristína Šťastná a Boris Bačík. Herci, ktorí liečia smiechom.
FOTO SN – Barbora Jančárová
Starí priatelia

Manželia Jozef a Katarína sú spolu od roku 1971. Aj v ZOS-ke bývajú v jednej izbe. Katarína sústredene vymaľováva kvetinové ornamenty v antistresovej omaľovánke. Dvojicu zdravotných klaunov hneď pozve ďalej. Jozef sa v spore postaví na Pepanovu stranu. „Keď už raz začneš ženu poslúchať, bude sa to od teba očakávať vždy. Ja som na túto hru nikdy nepristúpil,“ konštatuje so šibalským úsmevom.

Dvojicu klaunov manželia dobre poznajú, chodia k nim na návštevu pravidelne, vytvorili si už pekný vzťah – majú sa radi. „Musím povedať, že často si odnášame viac, ako sme dali my im,“ priznáva klaunka Naďa.  

Spoluprácu so zdravotnými klaunmi pozitívne hodnotí aj Veronika Karšaiová, vedúca úseku opatrovateľstva a ošetrovateľstva ZOS na Palárikovej. „Dávajú klientom veľa sily a pozitivizmu. Je to súčasťou toho, čo sa im snažíme odovzdať aj my, v Seniorcentre, aby sa cítili dobre a spokojne,“ uzatvára.  

ZDRAVOTNÍ KLAUNI Zdravotní klauni z neziskovej organizácie Červené nosy Clowndoctors pôsobia na Slovensku sedemnásť rokov. Aktuálne ich je šesťdesiatdva. Na projekt pre seniorov sú vybraní klauni z neziskovej organizácie Červený nos špeciálne školení, dodržujú stanovené pravidlá a vždy prihliadajú na aktuálny zdravotný a psychický stav klientov.    

Naďa a Pepan, v civilnom živote Kristína Šťastná a Boris Bačík. Herci, ktorí liečia smiechom. FOTO SN - Barbora Jančárová
Naďa a Pepan, v civilnom živote Kristína Šťastná a Boris Bačík. Herci, ktorí liečia smiechom.
FOTO SN – Barbora Jančárová
Pán Jozef. So svojou manželkou Katarínou sú spolu od roku 1971. V Seniorcentre žijú v spoločnej izbe. FOTO SN - Barbora Jančárová
Pán Jozef. So svojou manželkou Katarínou sú spolu od roku 1971. V Seniorcentre žijú v spoločnej izbe.
FOTO SN – Barbora Jančárová