Jalta bar. Priestor s veľkým potenciálom je na prenájom

Podarí sa konečne vrátiť do priestorov slávneho klubu život?

Bratislavské Staré Mesto sa už po trinásty raz pokúša prostredníctvom verejnej obchodnej súťaže prenajať priestory v podzemí bytového domu na Gorkého 15, v ktorých kedysi sídlil jeden z najznámejších a najvyhľadávanejších klubov v Bratislave – Jalta bar. Podľa podmienok súťaže, ktoré schválili staromestskí poslanci na júnovom zasadnutí zastupiteľstva, mestská časť ponúka priestory na „vybudovanie a prevádzkovanie komunitného centra zameraného na kultúrne a vzdelávacie účely s administratívnym zázemím ako aj s možnosťou poskytovania občerstvenia v rámci konania podujatí spojených s naplnením účelu nájmu“. Minimálne mesačné nájomné za meter štvorcový – Jalta bar má rozlohu necelých 300 m2 – stanovili poslanci na 10 eur. Rozhodujúcou podmienkou súťaže je ponúknutá suma.

Bývalý klub sídlil v budove na Gorkého ulici. V roku 1941 ho postavila stavebná firma Lozovský-Štefanec. 
FOTO SN - Barbora Jančárová
Bývalý klub sídlil v budove na Gorkého ulici. V roku 1941 ho postavila stavebná firma Lozovský-Štefanec.
FOTO SN – Barbora Jančárová
Veľký potenciál

Žiaľ, posledný majiteľ zanechal klub v dezolátnom stave. Od roku 2007 priestory zapadajú prachom a známa pravda, že budovy bez poslania chátrajú rýchlejšie, sa tu potvrdzuje. Napriek tomu, schopný vizionár s nápadom vytuší obrovský potenciál. Napokon, ide o kvalitnú funkcionalistickú stavbu. Dom si ako svoj obchodný palác nechala postaviť stavebná firma Lozovský – Štefanec v roku 1941. Lozovský zveril projekt svojmu hlavnému architektovi, Luborovi Marekovi, ktorý na ňom spolupracoval so Svatoplukom Technikom. Marek je aj autorom interiéru baru – pôvodne nazvaného na počesť majiteľa firmy Alexandria bar -, vrátane unikátneho zábradlia s výjavmi rozmarných dám s čašami sektu. Za zmienku stojí aj úchvatná kupola klenúca sa nad niekdajším tanečným parketom v srdci klubu.

Hoci červené koberce, ktoré sa vraj tiahli od vchodu až na parket, dávno zožrali mole, zábradlie je dodnes v prekvapivo vynikajúcom stave. Z pôvodného zariadenia sa zachovalo aj obloženie vstupného schodiska, vstupná brána do klubu, či niekoľko lámp.

NÁVRHY DO KONCA SEPTEMBRA. Na podanie súťažných návrhov majú záujemcovia čas do 29. septembra 2021. Výsledky súťaže budú zverejnené najneskôr do 29. októbra 2021. Detailné informácie k súťaži, všetky podmienky, aj návrh zmluvy, sú dostupné na našom webe.

Vnútorné priestory niekdajšieho Jalta baru. FOTO SN - Barbora Jančárová
Vnútorné priestory niekdajšieho Jalta baru. FOTO SN – Barbora Jančárová
Vnútorné priestory niekdajšieho Jalta baru. FOTO SN – Barbora Jančárová
Vnútorné priestory niekdajšieho Jalta baru. FOTO SN – Barbora Jančárová
Táto diskoguľa sa v klube točila do roku 2006. FOTO SN - Barbora Jančárová
Táto diskoguľa sa v klube točila do roku 2006. FOTO SN – Barbora Jančárová
 Vo vnútorných priestoroch niekdajšieho Jalta baru sa zachovali pôvodné svietidlá. FOTO SN - Barbora Jančárov
Vo vnútorných priestoroch niekdajšieho Jalta baru sa zachovali pôvodné svietidlá. FOTO SN – Barbora Jančárová
Pôvodná brána klubu. FOTO SN - Barbora Jančárov
Pôvodná brána klubu. FOTO SN – Barbora Jančárová